K nejhorším v třídění elektroodpadu v celého republice patří občané Karlovarského kraje. Kdyby byl kraj samostatným státem, nesplnil by předepsané limity Evropské unie.

Průměrný občan České republiky loni odevzdal 4,24 kilogramů vysloužilých elektrospotřebičů. „Občan Karlovarského kraje je s 3,09 kilogramy hluboce pod celorepublikovým průměrem,“ informoval Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol.

Pomoci ke zlepšení recyklace vysloužilých elektrospotřebičů by měl také program Recyklujte s hasiči. „Hasiči na malých obcích nemají na starosti jen hašení případných požárů. Pomáhají doslova na všech frontách a nyní si ke všem úkolům přibrali podporu recyklace,“ řekla mluvčí společnosti Elektrowin Taťána Pokorná. Všechny sbory dobrovolných hasičů se mohou zapojit do programu Recyklujte s hasiči a pomoci svým sousedům zbavit se staré pračky, lednice nebo žehličky. Navíc občany může hřát pocit, že sbor jejich obce získá za sběr finanční odměnu.

Dosud se do programu přihlásilo 420 sborů, z toho pět z Karlovarského kraje. Chebsko ale zatím chybí. Jak se zdá, ne nadlouho. „Máme registraci vyplněnou,“ řekl starosta Sboru dobrovolných hasičů Milíkov Martin Ivány.

Že jde o dobrý krok potvrzují i slova občanů malých obcí. „Pokud by bylo něco takového u nás, velice rád bych hasičům elektrozařízení věnoval,“ řekl David z Dolního Žandova. „Já se toho zbavím a jim pomůžu.“