Sucho stále více trápí obyvatele Karlovarského kraje. Na Ašsku v Kopaninách a Doubravě museli lidem přistavit cisternu, v Hranicích si mohou lidé napustit vodu z obecního vodovodu zdarma. Lidem chybí voda ve vlastních studnách. Proto se některé domy připojí k veřejnému vodovodu. Déšť v posledních dnech sice na některých místech situaci s vodou zlepšil, stále ale není podle odborníků vyhráno.

„V minulosti dělalo město průzkum a byly desítky zájemců o vodovod kvůli problému s nedostatkem vody ve studních. V loňském roce vím zhruba o 10 až 20 domácnostech, které byly několik měsíců bez vody. Podobný stav je i letos,“ sdělil starosta Hranic Daniel Mašlár.

Zajistit pro všechny obyvatele cisternu s pitnou vodou by město ekonomicky nezvládlo. Proto chystá výstavbu nového vodovodního řadu, ke kterému by se lidé připojili.

„Přistavení cisterny vyjde na zhruba šest tisíc korun a po třech dnech přestává být voda pitná. Vzhledem k rozprostření nemovitostí na našem území by bylo třeba několika cisteren. Loni byl problém s vodou skoro půl roku,“ uvedl starosta Hranic.

Nyní město rozšířuje vodovodní řad ve spolupráci s firmou Chevak (Chebské vodárny a kanalizace) o více než 2,5 kilometru. „To ale nestačí. S projektanty řešíme dalších šest etap projektů rozšíření vodovodu a chceme pokračovat i v budoucnu. Nicméně jsme lidem udělali veřejný kohoutek na budově úřadu a v obci Studánka na fotbalovém hřišti. Tam si mohou vodu načepovat zdarma. Je to pitná voda z řadu,“ poznamenal Daniel Mašlár.

Kritická situace byla donedávna také v Kopaninách a Doubravě u Aše. Tady byla lidem k dispozici cisterna s pitnou vodou.

„Byla tam donedávna. Po tom, co zapršelo, vrátila se lidem do studní opět voda. Jak dlouho tento stav potrvá, nelze odhadnout. Nyní budeme dotazníkovou formou zjišťovat, jestli by lidé v těchto obcích uvítali vybudování vodovodního řadu,“ informoval včera tiskový mluvčí města Aše Milan Vrbata.