Pomoci k tomu mají buď sběrné dvory, domácí kompostéry nebo hnědé popelnice. A právě za ty si obyvatelé pořádně připlatí. Někteří dokonce tisíc korun ročně.

„Ještě netuším, kolik budeme platit," řekl Jan z Dolního Žandova. „A upřímně mi to celé na vesnici připadá jako velká hloupost. Jsem zvědavý, kolik lidí si hnědou popelnici objedná a zaplatí za ní. Nezlobím se na města a obce, ale spíš na ty, kdo zákony dělají. Nejvíce na této nesmyslné věci vydělají asi výrobci kompostérů a firmy svážející odpad."

Například v Nebanicích mají občané na vybranou. Mohli si zvolit, zda si od obce zapůjčí kompostéry, které Nebanice získají z dotace v rámci Svazku Kamenné Vrchy, nebo si objednat ke svému domu hnědou popelnici. Většina z nich měla velice brzy jasno. „Jednoznačně u našich lidí převažuje možnost kompostování," uvedla starostka Nebanic Jitka Vlková. Varianta kompostérů je totiž pro občany o mnoho levnější. Za zapůjčení zaplatí Nebaničtí jednorázový poplatek čtyři sta korun, za jedenatřicet vývozů hnědé popelnice o objemu 120 litrů od 1. dubna do 30. října pak téměř osm stovek. Za větší nádobu pak něco málo přes čtrnáct set korun.

Ve Velké Hleďsebi si lidé zaplatí téměř tisíc korun za 120 litrovou popelnici. „Je to strašné," kroutil hlavou František z Velké Hleďsebe. „Něco se nařídí a lidé, vy si připlaťte. Vůbec se mi nelíbí, že bych měl za půl roku zaplatit tisícovku. Osobně si prostě svoz neobjednám. Raději si koupím zahradní kompostér a budu kompostovat. A lidé na malých vískách toho nebudou využívat vůbec, oni totiž žádný biologický odpad nemají. Každý druhý tam chová slepice nebo prase. Ten, kdo je nemá, nosí zbytky svým sousedům. "

Na Chebsku se najdou i obce, které uvažují o tom, že by svážely bioodpad ve vlastní režii a nevyužívaly služeb žádných svozových firem. Například v Milíkově chtějí požádat o dotace na automobil, který by bioodpad svážel. Lidé, kteří mají zahrádku, a chtěli by kompostovat, si budou moci zapůjčit zahradní kompostér. Ti, kteří zahrady nemají nebo kompostovat nechtějí, by pak využívali v případě schválené dotace na automobil obecní svoz.