Na necelých 28 milionů korun vyjde stavba bunkru pro lineární urychlovač, na které se právě začalo pracovat v chebské nemocnici. Dalších sto milionů korun bude stát samotný přístroj. První pacienty by mohl ošetřit již příští rok na podzim.

Stavbaři musí nejprve provést demolici části původní kobaltové ozařovny, což zabere měsíc a půl. Teprve pak se bude moct začít stavět. Zvláštností projektu jsou stěny a strop z barytového betonu o síle dva metry kvůli odstínění zářiče. Náklady na stavbu dosáhnou 27, 7 milionu korun.

„Karlovarský kraj zažádal na realizaci projektu o dotaci z ROP Severozápad. O tom, zda dotaci získá, by se mělo rozhodnout v lednu příštího roku," informovala náměstkyně hejtmana Eva Valjentová. „V tomto případě by 85 procent nákladů šlo z dotace a 15 procent z krajského rozpočtu. Kdyby kraj s žádostí o dotaci neuspěl, počítá se s financováním akce z krajského rozpočtu. Po dokončení stavby bude následovat umístění nového lineárního urychlovače a jeho zkušební provoz. Na pořízení nového přístroje kraj plánuje vynaložit dalších asi 100 milionů korun," doplnila.

Stavební akce zahrnuje kompletní přístavbu jednopodlažní budovy s vybavením pro umístění a provoz lineárního urychlovače na onkologickém oddělení nemocnice v Chebu. Součástí stavby se stane i zázemí pro pacienty a zdravotníky.

O tom, zda urychlovač v chebské nemocnici opravdu bude, se dlouho spekulovalo.

„Naší nejvyšší prioritou je, aby obyvatelé celého kraje nemuseli se závažným onkologickým onemocněním a ve špatném zdravotním stavu dojíždět do nemocnic například v Plzni nebo v Ústí nad Labem, ale aby potřebnou péči měli přímo v regionu," vysvětlil náměstek hejtmana Miloslav Čermák. „Moderní lineární urychlovač navíc bude svou kvalitou srovnatelný s podobnými zařízeními ostatních onkologických pracovišť v republice."

Strašákem však byla otázka, zda bude Všeobecná zdravotní pojišťovna hradit onkologickou péči i po roce 2015.

Její vedení už ale kraji potvrdilo, že ji proplácet bude.

Podle generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Josefa Märze si zdravotníci cení především spolupráce s Karlovarským krajem, díky níž se podařilo zachovat v regionu onkologii. „Za nás pak mohu slíbit, že veškeré úpravy, stavbu i následné spuštění nového urychlovače budeme organizovat s co největším ohledem na běžný provoz a komfort pacientů. Práce jsou plánovány tak, aby výpadek ozařování při přepojování přístrojů byl omezen na minimum."

Do chebské nemocnice investuje také město. „Nemocnice je pro Cheb prioritou. Proto jsme se rozhodli finančně podpořit dokončení její celkové rekonstrukce, které se má realizovat v následujících letech. Město přispěje Karlovarskému kraji na základě dohody deseti procenty z investované částky. Jít by mělo až o 40 milionů korun. Neméně důležitou investicí je pořízení nového lineárního urychlovače, který nahradí stávající, již dosluhující přístroj. Díky tomu zůstane onkologická péče v chebské nemocnici zachována i do budoucna a pacienti z našeho regionu nebudou muset dojíždět do Plzně nebo nemocnic v severních Čechách," podotkl chebský místostarosta Pavel Hojda.