Přesně 14 360 875 korun činí dotace, kterou získala obec Lipová. Už téměř nic nestojí v cestě tomu, aby se centrum obce revitalizovalo.
O finance žádali Lipovští z Regionálního operačního programu Severozápad. A konkurenci měli velkou.

„Výbor Regionální rady rozdělil mezi projekty více než dvě miliardy korun,“ řekl předseda Regionální rady Jiří Šulc. „Podporu Výbor schválil pro 73 projektů. Největší část dotací, přes 880 milionů korun, je určena pro projekty zaměřené na modernizaci vzdělávací infrastruktury a zdravotnických zařízení.“

Teď už zbývá požádat o úvěr, podepsat smlouvy a může se začít kopat. „Předpokládám, že by práce mohly začít přibližně na začátku srpna,“ uvedl starosta obce Petr Klír. Svou podobu změní místo, na kterém už dvacet let stojí rozestavěný kulturní dům. Místo toho zde vyroste důstojné centrum obce. „První by měla na řadu přijít demolice nedostavěného kulturního domu,“ popisoval starosta. „Na jeho místě by vyrostlo jakési centrum.“ Kromě parku s lavičkami by přibyla parkovací místa u blízkých domů. „Máme v plánu také vytvořit zastřešenou i nezastřešenou plochu pro posezení a v neposlední řadě pódium s vlastním osvětlením,“ dodal starosta.

Místní s krokem souhlasí. „Podle mého názoru jde o správné rozhodnutí,“ řekla Lucie Opatová z Lipové. „Obec by jednak neměla dostatek financí na dokončení kulturního domu, a prý by nebylo snadné ho využívat pro jeho původní účel.“ Obyvatelé vítají demolici kulturního domu i proto, že je stavba zchátralá a ohrožuje kolemjdoucí.

(sim, ckl)