Rovný tucet urozených psích krasavců se o víkendu přijel předvést do Lipové. Současná republiková špička pracovních psů – slídičů, zde ukazovala, co se společně se svými vůdci naučila.

„Je to po dlouhé době opět Karlovarský kraj, kde pořádáme klubové zkoušky,“ řekl výcvikář a člen Klubu chovatelů loveckých slídičů Jan Horyna s tím, že z plemen se v Lipové prezentuje anglický kokršpaněl, špringršpaněl a německý ohař. „Psi zde skládají nejvyšší zkoušky lovecké upotřebitelnosti, přesně podle podle zkušebního řádu Českomoravské myslivecké jednoty. Osm rozhodčích bude společně s vrchním rozhodčím posuzovat, jak psi pracují na poli, u vody a v lese,“ doplnil Horyna.

Složit úspěšně zkoušky není pro psa ani jeho vůdce procházka růžovým sadem. Pes musí prokázat, že umí svému pánovi zvěř dokonale vyslídit, nadhánět a poraněnou případně dohledat. Rozhodčí sledují také slídění v rákosí, přinášení kachny z hluboké vody, práci na pobarvené stopě, navíc ale i poslušnost a ovladatelnost psa.

„Pobarvení stopy znamená, že se před setměním předcházejícího dne pokape určitý úsek trasy vepřovou krví,“ vysvětluje Jan Horyna. „Účelem je zjistit, zda pes umí dohledat poraněný kus, který byl například při honu nebo individuálním lovu postřelen a je třeba ho najít.“
Výsledky klubových zkoušek z Lipové přineseme v některém z příštích vydání.