Moderní penzion pro důchodce a pro tělesně postižené by měl vyrůst v Mýtině u Lipové na Chebsku, na místě bývalé roty pohraniční stráže. Investor už získal stavební povolení, a tak stavební ruch zahájí každým dnem.

Plány investora

„Plánujeme, že v krásném prostředí poblíž vyhaslé sopky Železná hůrka postravíme zařízení, které nabídne seniorům a tělesně postiženým z celé Evropy kvalitní zázemí, pohodu a klid. Nejedná se o léčebnu dlouhodobě nemocných,“ upozorňuje Jaroslav Vild ze společnosti Czech Woodstock, který má stavbu penzionu na starosti. „Naši klienti, kteří si budou chtít užít aktivního stáří, zde najdou velké pokoje, speciálně upravenou tělocvičnu, balneoprovozy, rehabilitace a další. Samozřejmostí je příjemný personál a krásné okolí.“

Nápadem vybudovat takový dům se lidé ze společnosti inspirovali v Německu. „Tam jsou v péči o seniory a tělesně postižené podobná zařízení běžným standardem,“ pokračuje Vild. „Právě proto také s odborníky z ciziny, ale i s chebskými vozíčkáři, konzultujeme každou stavební úpravu, jakoukoli maličkost. Už jen taková drobnost, jako je šířka dveří, vybavení tělocvičny nebo osazení koupelen a toalet madly, dokáže hendikepované lidi pořádně potrápit.“

Přestavět bývalou vojenskou rotu do podoby penzionu není maličkost. To investoři dobře vědí. Hledají proto dotační tituly, které by jim s financováním pomohly. Zatím ale neúspěšně.

„Dobře si uvědomujeme, že lidi, kteří k nám přijdou, nemůžeme zavřít na pokojích a víc se nestarat. Takhle se to ve světě už dávno nedělá,“ vysvětluje Vild. „Musíme se postarat o zábavu, nabídnout program. Protože je odsud nádherný pohled na celou Chebskou pánev, chtěli bychom postavit malou rozhlednu. Také plánujeme v okolí vybudovat síť stezek pro pěší a cyklisty a běžkařské tratě.“

Lidé penzion vítají. Otázkou ale zůstává, zda si budou moci čeští důchodci takový pobyt dovolit. „Pokud na to budu mít, rád svým rodičům takové stáří dopřeju. Je to ale otázka peněz,“ otevřeně přiznává Luboš Pek z Chebu.