VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé brojí proti přechodu u Mýtiny

Lipová u Chebu - Lipovou může jezdit denně až 1500 aut. Podle německé strany dojde ke sblížení regionů. Podle Lipovských se zde pouze nově objeví prostituce a stánkaři

3.3.2008
SDÍLEJ:

PODEPSALO SE TÉMĚŘ 200 LIDÍ! V průběhu veřejného jednání o otevření silničního přechodu pro vozidla u Mýtiny se pod petici podepsalo téměř 200 lidí. Třeba Marie Krejčová (na snímku) s otevřením silničního přechodu také nesouhlasí. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Občané Lipové sepisují petici! Nelíbí se jim myšlenka otevření silničního přechodu Mýtina – Neualbenreuth pro vozidla.
Přechod doposud sloužil pouze chodcům. Teď by touto cestou měla jezdit auta do 3 a půl tuny. Podle přednosty okresního úřadu Tirschenreuth Karla Haberkorna to prý bude příležitost ke sblížení obou regionů.

Tak to ale rozhodně nevidí obyvatelé z Lipové a okolí. Proto se v lipovském kulturním době uskutečnilo veřejné jednání. Zúčastnilo se ho na dvě stě rozzlobených lidí. Během necelých dvou hodin se na petičním archu nashromáždilo 170 podpisů občanů z širokého okolí Lipové.

Přechod by mohl být zprovozněn až kolem roku 2011. Otevření by ale znamenalo, že klidnými obcemi by najednou denně projelo k dvěma tisícům aut. To by pravděpodobně nevedlo jen zhoršení životního prostředí, ale také by se zde mohla nově objevit například prostituce či nechvalně známé vietnamské tržnice.

Obyvatele Lipové také proto nazlobil výrok zástupce hejtmana Karlovarského Kraje Jana Zborníka. Ten České televizi sdělil: „Pokavad bude shledáno, že nějakým způsobem zákony dodrženy nejsou, tak to tam být nemůže. Ale nelze, prosím pěkně, aniž bychom cokoliv zkoumali, říct, my to tady nechceme. To je argument, se kterým v Evropské unii, vzhledem k jejím principům, nemůžeme obstát.“
Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel naznačil, že jsou jednání zatím plná emocí. Přesné vyjádření hejtmana se ale do konce uzávěrky vydání nepodařilo sehnat.


Občané se otevření přechodu strachují. „Veškerá klidná oblast tím bude ztracená,“ uvedla Marta Havlíčková z Lipové. „My o ní ale přijít nechceme. Vždyť kam budou chodit mámy s kočárkem?“ Uvedla, že již kvůli představě, že obcí podle studií projede 1500 aut, je rozhodně proti vybudování přechodu. „O prostituci, stánkaře a jiné problémy nestojíme.“
Situace není napjatá pouze v Lipové, ale také jejích dalších částech. „Bydlíme v Kozlech, tam se nás to přece týká stejně tak,“ řekla Božena Císařová. „Proto jsme přišli petici podpořit také.“
Nebrání se pouze současní obyvatelé Lipové a okolí. „Rozhodně jsme proti otevření silničního přechodu,“ uvedl Ladislav Opat z Chebu. „Za měsíc bychom se měli přestěhovat do Lipové. Těšili jsme se na klid, který zde je. Proto se nám záměr nelíbí.“
Důvodem nelibosti není pouze strach o klid. „Nemám ani projektovaný dům na takový průjezd aut,“ uvedl Jan Maják.


Dalším problémem je, blízkost vesnické památkové rezervace Doubrava. Hrázděné zemědělské usedlosti patří k těm nejzajímavějším, a to v celoevropském měřítku. Doposavad šlo o jejich nejzachovalejší soubor. To by se ale prý mohlo také změnit.
Prašnost a vibrace, které by provoz přinesl, by prý mohly mít na hrázděnky katastrofální vliv. Podle tamních lidí ale starosta Lipové nehájí zájmy lidí tak, jak by měl. „Budeme psát otevřený dopis za Doubravu,“ uvedla Ludmila Schmiedová.
Doubravští vidí jako jedno z možných řešení naprostý zákaz vjezdu do rezervace.

Jak se na celou věc dívá sám starosta obce Lipová Petr Klír?
„Samozřejmě musím jako starosta hájit zájmy svých občanů. Ale nebylo možné začít něco podnikat před veřejným jednáním. Nemohu přece bojovat za něco, u čeho nemám právě jistotu, že hájím zájmy většiny.“ Uvedl, že se samozřejmě může ozývat mnohem vehementněji, ale pouze v případě, že uvidí, že bude podpora lidí dostatečně velká.

Autor: Václava Simeonová

3.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení