VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutkoherci slaví už téměř půl století své činnosti

Cheb –Soubor Špalíček zajíždí do škol a kulturních zařízení po celém Karlovarském kraji.

13.3.2011
SDÍLEJ:

LOUTKOVÉ DIVADLO ŠPALÍČEK zajíždí mezi školkové děti s pohádkou Míček Flíček (na snímku). O zábavu nejmenších se starají Gábina Dostálová (vlevo nahoře), Ingrid Hodinová (nahoře uprostřed), Libor Kadlčák a Jana Kaslová.Foto: archív Ingrid Hodinové

Loutkové divadlo v Chebu funguje už neuvěřitelných 45 let. Začínalo na své stálé scéně ve 4. Základní škole v Chebu v roce 1965 pod vedením Karla Soukupa, výtvarníkem byl v té době Karel Nosek.

„Později vznikla v bývalém Kassu stálá i zájezdová loutková scéna s názvem Tamboři kterou jsem vedla, naším výtvarníkem a řezbářem byl Karel Soukup a kulisy a rekvizity tvořil Otto Böhm. To byl můj tatínek,“ zavzpomínala Ingrid Hodinová.

Dvacetičlenný soubor zajížděl za dětmi do okolních města obcí a v jeho rámci vznikl také dětský loutkářský soubor, který slavil úspěchy při vystoupeních i přehlídkách po celé dva roky.

Po roce 1968 loutkové divadlo působilo při OPS v Chebu a ještě o něco později pod Krajským podnikem pro film, koncerty a estrády Plzeň s pobočkou v Karlových Varech.

Konečně v devadesátých letech se soubor osamostatnil a s názvem Špalíček zahájil činnost jako soukromé loutkové divadlo.

„Známe mentalitu dětí mezi třemi až deseti lety, vybíráme z repertoáru a zajíždíme do škol a kulturních zařízení po celém Karlovarském kraji,“ řekla vedoucí souboru.
„Hrajeme s maňásky, javajkami, čočkovými, plošnými i kornoutovými loutkami. V našem repertoáru jsou pohádky jako Kačátko, Dva beránci a ospalý čert, Lízinka, Míček Flíček a mnoho dalších,“ vyjmenovala.

„V souboru se vystřídali různí členové, jmenujme Eriku Drahokoupilovou, Šárku Rozpopovou či Ivanu Kokoškovou. Nyní tu působí Libor Kadlčák, Gábina Dostálová, Jana Kaslová,“ uvedla Ingrid Hodinová.

Ona sama je vedoucí souboru a zároveň učí i na Základní umělecké škole (ZUŠ) Františkovy Lázně loutkoherectví.

To je jediná základní umělecká škola, která tento druh umění svým školákům nabízí a jak uvedla Ingrid Hodinová, ředitelka ZUŠ je na obor pyšná.

Loutkové divadlo Špalíček se v nejbližších dnech chystá mezi děti ve školce na chebských Hradčanech.
„Já mám loutky moc rád. Hrají vždycky hezké pohádky,“ svěřil se čtyřletý Martínek z Chebu.

Autor: Nataša Šmatová

13.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení