V malém sportovním letadle se proletěl kolem jaderné elektrárny Temelín. Zážitek dostal za odměnu jako vítěz celostátní fotografické soutěže Energie – budoucnost lidstva, které se může prostřednictvím sociální sítě zúčastnit každý od čtrnácti do devatenácti let.

Lukáš letěl se zkušeným pilotem v malém letounu Argo DirectFly z letiště v Příbrami. Vznesl se do výšky tři sta metrů, kde strávil něco málo přes hodinu.

„Trošku to drncalo, protože byla dost silná termika,“ vykládal Lukáš zkušeně po přistání. Přestože se letadlo drželo v uctivé vzdálenosti od bezletové zóny, která je přímo nad elektrárnou, největší dojem na Lukáše udělalo, jak je temelínský zdroj i z ptačí perspektivy obrovský. „Teď už si asi navždy budu pamatovat, že chladicí věže jsou vysoké 155 metrů, a že když jde pára ze všech čtyř, znamená to, že jsou v provozu oba jaderné reaktory,“ říká čerstvý učeň oboru strojní výroba. Kde by chtěl po vyučení pracovat, ještě neví, ale informace, že elektrárny nabízejí zručným řemeslníkům zajímavé uplatnění, jej docela zaujala.

Soutěž na sociální síti, do které mladí lidé posílají své fotografie, koláže neboi krátká videa s energetickou tematikou, je součástí stejnojmenného osvětového projektu Energie – budoucnost lidstva. Projekt funguje už téměř dvacet let ve školách v celé České republice. Žáci posledních ročníků základních a studující středních škol v něm diskutujís odborníky z vysokých škol, vědeckých pracovišť i elektráren o kladech a záporech všech zdrojů energie, které má lidstvo k dispozici. Interaktivních přednášek se dosud zúčastnilo téměř čtvrt milionu mladých lidí ve věku 14 až 19 let. Účast je pro školy bezplatná.