Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát: Ivana Doubová žádný zákon neporušila

Karlovy Vary /VIDEO/ – Představitelé města tvrdí, že v kauze vedoucí stavebního úřadu jde o uměle vyvolanou štvavou kampaň

26.8.2009
SDÍLEJ:

Primátor oznámil, že vedoucí stavebního úřadu žádný zákon neporušila, a proto zůstává ve funkci. Zleva: Ivana Doubová, vedoucí stavebního úřadu, náměstek Tomáš Hybner (ČSSD), primátor Werner Hautpmann (ODS), náměstek Petr Keřka (ODS).Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Ivana Doubová, vedoucí stavebního úřadu v Karlových Varech, neporušila žádný zákon. Takové jsou závěry karlovarských radních (koalice ODS a ČSSD). Podle vedení města Doubová postupovala při změně územního plánu svých pozemků, které díky tomu stokrát zhodnotila, bezchybně a v souladu s legislatovou.

„Po sumarizaci všech právních stanovisek jsme dospěli k závěru, že není žádný důvod Ivanu Doubovou potrestat či sankcionovat. Stanoviska vesměs uvádějí, že nedošlo k porušení zákona o střetu zájmů a porušení správního řádu,“ uvedl primátor Werner Hauptmann (ODS).

„Radní si nechali k tomuto případu zpracovat pět analýz. Doubová porušila zákony pouze podle stanoviska právních expertů Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky. To ovšem nyní radní zpochybnili. „Nechali jsme si na tento materiál vypracovat analýzu právníků města. Podle nich akademici aplikovali v materiálu špatné právní předpisy, navíc se během let měnil správní řád a jejich hodnocení bylo jednostranné, bez bližších souvislostí,“ citoval primátor Hauptmann.

Jak primátor doplnil, šéfky stavebního úřadu se netýká ani zákon o střetu zájmů, protože v době změny územního plánu ještě nebyl platný.

Doubová si navíc vzpomněla, že o své zainteresovanosti na změně územního plánů u svých pozemků včas informovala někdejší tajemnici magistrátu Johanu Vydrovou. Na dotaz, jakou formou jí tuto skutečnost sdělila, odvětila: „Ústně.“

„Vydrová to potvrdila i do policejního protokolu,“ reagoval Hauptmann s tím, že tuto informací od Doubové ale tehdejší tajemnice nikomu dál nesdělila. Tím jako úřednice zodpovídající za personální otázky neučinila kroky, které jí ze zákona přísluší. „O tom, že změna územního plánu se týká i paní Doubové, jsem asi od ní slyšela, jinak bych o tom zřejmě nevěděla. Možná mi to řekla, písemně mi rozhodně ale nic nedala,“ zavzpomínala extajemnice Vydrová, která radnici opustila v roce 2006.

Na dotaz, proč si na to Doubová vzpomněla až nyní, uvedla šéfka stavebního úřadu, že se jí na to nikdo neptal. Navíc dodala, že o své zainteresovanosti informovala v prosinci roku 2007 i současného tajemníka Jiřího Vávru.

Vávra se ale proti tomu tvrzení ostře ohradil. „O tom nic nevím. Se závěry radních v této kauze se zásadně neztotožňuji,“ prohlásil tajemník.

Primátor kauzu Ivany Doubové označil za štvavou mediální kampaň
Primátor Hauptmann označil případ Doubové za účelovou mediálně štvavou kampaň, za níž by se měli opoziční zastupitelé omluvit. „Předveli politicky divadelní harašení,“ poznamenal Hauptmann. Podle radních by se omluva měla týkat opozičních zastupitelů Jiřího Kotka (Alternativa), Petra Kulhánka (KOA) a sdružení O co jim jde?!

Radní Jiří Hejda (ODS) dokonce uvedl, že Doubové by se měli omluvit i představitelé města. „Omlouvám se vám, že jsme byli natolik zbabělí,“ prohlásil a pokračoval: „Je to naprostý hnus se snížit k takovým mediálním kampaním. Je to hon na čarodějnice připomínající padesátá léta za komunistů. Jde o úmyslné lhaní do novin, každý si do nich může plácat, co chce, a nemá morální zábrany.“

Právníkům Akademie věd se redaktoři Deníku v úterý nedovolali.

Opozice usnesení městské rady kritizuje
Opoziční zastupitelé, kteří by se měli podle představitelů města Doubové omluvit, nešetřili kritikou. „Včerejškem si k mému zármutku Karlovy Vary podepsaly další ostudu grandiózních rozměrů. Bagatelizací a odmítnutím závěrů analýzy ústavu státu a práva a zveřejněním, dle mého soudu zcela nedůvěryhodných a protichůdných „nových“ skutečností dospěli radní k závěru, že při schvalování změny územního plánu a učasti paní Doubové v tomto procesu bylo vše v naprostém pořádku,“ komentoval případ Kulhánek a dodal: „Z mého pohledu jde o naprostou ztrátu sebereflexe a kontaktu s realitou. Navíc tato skutečnost jen posiluje domněnku, že nepotrestání vedoucí stavebniho úřadu je věcí zájmu vedení města, nebo minimálně jeho části a skupiny osob do jejíž sféry vlivu vedení města spadá.“

Doubové se omlouvat nechce. „Opozice, včetně jmenovitě mé osoby, byla koalicí obviněna z účelové a štvavé kampaně proti paní Doubové, což považuji za ostudný nesmysl. Moje kritika se vždy držela procedurálně špatného procesu schvalování územního plánu a byla vždy prosta jakýchkoliv osobních útoků,“ doplnil Kulhánek.

Podle Kotka jde ze strany vedení magistrátu o organizované spolčení. „Říkám-li veřejně o vedení města, že je mafie, tak právě dnes demonstruje jak se to projevuje. Oni jsou zákon, takže ten obecný pro ně není! Podstatou problému jsou jasná pochybení paní vedoucí stavebního úřadu. Obávám se, že nejsou pouze procedurálního charakteru spočívající v „marginálním“ porušení pracovního postupu. Byla to její vysoce sofistikovaná spekulace s pozemky, jakých vedení magistrátu vyrábí pro své spolustraníky celou řadu. Že tak bylo činěno v koordinaci s vedením města je také zřejmé, jinak by to celé nemohlo projít zastupitelstvem,“ uvedl.

Jak pokračoval, radnice podle něj vytváří informační mlhy. „Obávám se, že tím jen zastírá trestnou činnost spočívající ve zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. I průměrně bystrému občanovi dojde, že vedení města napomáhá trestnému činu a kryje ho. To, že zdejší policie a státní zastupitelství není ani schopno řádně vysvětlit, proč věc odkládá, je smutný fakt. Zajímalo by mě, kudy a kam běhaly platby kolem prodeje. Ale i to se časem jistě objeví v médiích. Jen co kupující investor zjistí, že ty pozemky leží přímo u plánovaného obchvatu a proto budou jen těžko prodejné.

Právě Kotek podal na Doubovou trestní oznámení. Státní zastupitelství ho odložilo. „Tento dokument neměl ale všechny právní náležitosti, proto jsem podal 8. srpna stížnost na Vrchní státní zastupitelství,“ uzavřel Kotek.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení