Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mája neodpovídá standardům

Cheb – Problematika Domova pro osoby se zdravotním postižením Mája v Chebu rozbouřila mezi veřejností prudkou reakci. Z výsledků krajské kontroly totiž vyplynulo, že domov neodpovídá současným standardům poskytování sociálních služeb.

8.8.2017
SDÍLEJ:

ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI Mája slouží jako týdenní i denní stacionář pro handicapované klienty.Foto: Ilustrační foto

To znamená, že v domově chybí odpovídající materiální zajištění pro klienty, ať už se jedná o výtah, nebo speciální vany. Problém je i v tom, že Mája v současné době poskytuje jak denní, tak dlouhodobý stacionář v jednom prostoru. „Jsme ze strany kraje vyzvání k řešení této situace, termín je konec letošního roku. Možností je i přemístění klientů do krajských zařízení,“ řekla chebská místostarostka Gabriela Licková.

Od 1. ledna 2008 zařízení Mája od Karlovarského kraje převzala Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb, příspěvková organizace. „Sociální služby zařízení Mája byly rozšířeny o novou službu Domov pro osoby se zdravotním postižením s celoročním pobytem klientů, včetně uživatelů se soudně nařízenou ústavní výchovou. Věková skupina klientů byla rozšířena od 3 do 26 let. Od roku 2015 Karlovarský kraj přestal finančně podporovat týdenní stacionář pro osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením a z toho důvodu byli klienti týdenního stacionáře převedeni do služby Domov pro osoby se zdravotním postižením. Kapacita Domova pro osoby se zdravotním postižením je v současné době naplněna, denní stacionář vykazuje pět volných míst,“ popsala chebská tisková mluvčí Simona Liptáková.

Na hledání řešení přitom už dříve pracovalo předešlé vedení. „V roce 2008 byl schválen záměr na rozšíření Máji. Od té doby se tato záležitost řeší. Byla podána i žádost o dotaci, bohužel město neuspělo,“ podotkl ředitel Správy zdravotních a sociálních služeb v Chebu Robert Plachý.

V současné době vedení hledá vhodný objekt pro zajištění a pokračování služby denního stacionáře, obdoba školky. „Máme nyní vytipovaný městský objekt v ulici Kamenná 40. Je třeba však některé prostory upravit tak, aby vyhovovaly potřebám klientů, ale výhodou domu je, že je zde výtah,“ informoval chebský starosta Antonín Jalovec.

Další pozitivum je i blízkost Krajinky, kam mohou klienti na vycházky do přírody. „Náklady na rekonstrukci nejsou pro město tak vysoké, jako například jedna z uvažovaných variant přestěhování domova do bývalé školky Přemysla Otakara na Zlatém vrchu. Hledáme takové varianty, aby potřebné sociální služby zajišťované městem, byly zachovány,“ poznamenal starosta Jalovec.

O dalším osudu Domova pro osoby se zdravotním postižením město Cheb intenzivně jedná. Upřednostňuje provést důkladnou analýzu, na které se budou podílet i zástupci uživatelů a poskytovatelů sociálních služeb. Místostarostka Licková chce, aby město v nové krajské koncepci prosadilo, aby klienti domovů pro osoby se zdravotním postižením ve věku 7 – 18 let vyrůstali v dětském kolektivu. To vyplývá i z vyjádření rodičů, opatrovníků a zaměstnanců domova.

Autor: Jan Buriánek

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zapisovatelka Olga Gregoridesová z Chebu.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Hoopers je určený pro psy všech ras a bez rozdílu věku.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení