Objekty v Májové ulici v Chebu, kde měl vzniknout polyfunkční dům, stále chátrají. Stavební úřad přitom už minulý rok majiteli nařídil, aby stavby odstranil. Tak se však do současné doby nestalo a občané se začínají bát o svou bezpečnost.

„Stavby začínají svým technickým stavem ohrožovat bezpečnost a zdraví kolemjdoucích osob," řekla za obyvatele domu Májová 29 Jana Holková. „Jsou popraskané a ze staveb začínají odpadávat části omítky a stavební části. Jako uživatelé chodníku máme kvůli technickému stavu budovy strach o svou bezpečnost. Začátkem tohoto roku odpadla část omítky naštěstí mimo chodníkovou část," popisovala. Opakovaně stavební úřad žádají, aby byl přilehlý chodník uzavřen. V ulici se navíc provádí stavební práce a obyvatelé se obávají, že se stav budov může ještě zhoršit.

Majitel objektů, investor Vojtěch Kubálek z Kladna, se proti loňskému rozhodnutí stavebního úřadu odvolal. Krajský úřad ale neshledal důvody jeho odvolání vyhovět. Vlastník se ale k demolici nemá, a tak jej chebský úřad opět vyzval, aby stavby odstranil, a nařídil nový termín, dokdy tak musí učinit 31. srpna 2015. Pokud ani do té doby nebudou budovy srovnané se zemí, zdemoluje je město na své náklady, které pak bude vymáhat na majiteli.

A proč je okolo stavby tolik komplikací? Vojtěch Kubálek vlastní dvě budovy před panelovým domem Májová 39. Majitelem pozemku velkého asi tisíc čtverečních metrů je ale město. V první polovině roku 2013 se začalo mluvit o tom, že chce vlastník budov koupit i lukrativní pozemky, a to za 3300 korun za metr. Na nich by místo současných staveb postavil polyfunkční dům, ve kterém měla být lékárna, obchod, kanceláře a byty. Proti tomu se ale obyvatelé panelového domu postavili, zastupitelé nakonec prodeji také zelenou nedali.

Zajímavý je také důvod, proč měly být objekty srovnané se zemí. Stavby byly v roce 1993 zastupiteli schválené jen jako dočasné a v únoru loňského roku skončila dvacetiletá lhůta, kdy mohou být komerčně využívány. Původně zde měly být zubní ordinace a laboratoře. Záměr ale vzal brzy zasvé, a na městských pozemcích tak začal fungovat nevěstinec nebo diskotéka.