„V některých částech města je ještě původní osvětlení včetně rozvodů kabelů a rozvodných skříní," informoval jednatel Technického a dopravního servisu Mariánské Lázně Daniel Javůrek. Zvláště některé sloupy veřejného osvětlení a kabeláž jsou podle jeho slov na hraně své životnosti. Z více než dvou tisíc sloupů zjistili odborníci téměř čtyřicítku rizikových sloupů v různých místech města.

„Už nyní probíhají přípravy na postupnou etapovou rekonstrukci veřejného osvětlení ve městě," uvedl Daniel Javůrek. „Před časem jsme očíslovali sloupy, aktualizovali pasport veřejného osvětlení a odborná firma zpracovala generel a audit. Z těchto materiálů se v současné době zpracovává návrh řešení rekonstrukce, jako například nová osvětlovací tělesa, sloupy veřejného osvětlení, nové kabelové zemní rozvody a nové pojistné skříně s možnou dálkovou obsluhou i další nové vymoženosti," uvedl s tím, že tato technologie pomůže zlepšit osvětlení ulic a zajistí úsporu elektrické energie v pozdních nočních hodinách.

Podle jednatele by se v letošním roce měly dokončit veškeré administrativní přípravy, a pokud městské zastupitelstvo projekt schválí, mohlo by se s rekonstrukcí začít už na jaře příštího roku. „Během několika let by se tak mělo veřejné osvětlení dočkat v místech, kde je zastaralé a nevyhovující zařízení, obnovy," dodal.

Rekonstrukci veřejného osvětlení mají za sebou už některá města a obce na Chebsku. Většina z nich při obnově přistoupila k moderním technologiím, které podle oslovených starostů přinesly značnou úsporu.