V celorepublikovém srovnávacím výzkumu Město pro byznys se umístilo na 9. příčce. To krajská metropole až na 43. V konkurenci 205 měst Mariánské Lázně v hodnocení podmínek pro podnikání zabodovaly.
„Umístění našeho města mě pochopitelně těší. Taková zpráva může přilákat investory, což by znamenalo výhledově zvětšení pracovních příležitostí,“ sdělil Jiří Chval, místostarosta Mariánských Lázní.

„V Mariánských Lázních je k počtu obyvatel v porovnání s průměrem ostatních měst o čtvrtinu více podnikatelů a o dvě třetiny více firem. Lázeňské lokalitě odpovídá i nadprůměrná kapacita ubytovacích zařízení, velmi dobře ekologicky vyvážená krajina a podprůměrný počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře,“ vysvětlil Michal Kaderka ze společnosti Datank, která výzkum zpracovala.
„Konkurenční výhodou místních podnikatelů jsou podprůměrné mzdy zaměstnanců. Místní radnice je vzhledem ke své velikosti významným podporovatelem veřejné dopravy, zaměstnává velký počet městských strážníků a prokázala velmi dobré výsledky v testu elektronické komunikace,“ doplnil.

O tom, jak se na Mariánskolázeňsku podniká, se vyjádřil jeden z podnikatelů.
„Podnikat jde do té doby, dokud na to má člověk žaludek a nervy,“ řekl Jaroslav Zajíček, jednatel firmy THERMI Mariánské Lázně s.r.o. Podle Zajíčka není podnikání v Mariánských Lázních snadné. Ostatně jako všude.

V celorepublikovém srovnání uspěly na 43. místě Karlovy Vary, které mají ve srovnání s ostatními 205 městy vysoké hodnocení podnikatelského prostředí a výborné hodnocení veřejné správy.

Ve srovnání krajských metropolí se Karlovy Vary umístily na 3. místě (Středočeský kraj metropoli nemá a Praha nebyla do srovnání zahrnuta). Oproti ostatním krajským městům se metropole Karlovarského kraje umístila na 10. místě, v oblasti hodnocení průzkumu mezi samotnými podnikateli získaly první místo.