VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánské Lázně a Malvern zpečetily partnerství podpisem

Mariánské Lázně - Obě lázeňská města jsou si svou historií velice podobná. Rozešla se v ní až po válce.

20.4.2013
SDÍLEJ:

STAROSTA Mariánských Lázní Zdeněk Král (na snímku vlevo) společně se starostou města Malvern Ianem Hopwoodem (vpravo) při podpisu partnerské smlouvy. Foto: Foto: Archiv Mariánských Lázní

Prezentovat město Mariánské Lázně a další jeho organizace ve Velké Británii teď bude mnohem snazší. Starosta Zdeněk Král se svým britským protějškem totiž podepsal smlouvu o partnerství mezi Mariánskými Lázněmi a městem Malvern, ležícím jihozápadně od Birminghamu. Nyní je na organizacích a spolcích, jak se možnosti spolupráce zhostí.

„Tímto aktem se završily oficiality," uvedl starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Nyní bude záležet na organizacích, spolcích, školách, sportovních klubech či podnikatelích, jak využijí možnosti prezentace v tomto anglickém městě a ve Velké Británii vůbec," dodal.

Historicky se obě lázeňská města vyznačují charakteristickými paralelami od svého vzniku až do 19. století. U zrodu Malvernu stojí benediktinský klášter z 11. století s převorstvím v Great Malvern.

U zrodu Mariánských Lázní je premonstrátský klášter z 12. století s opatstvím v Teplé. V 17. století dochází u obou míst k užívání lokálních pramenů k léčbě a distribuci pitných vod. O popularizaci Malvernu se zasloužil dr. Wall v roce 1756. Dr James Wilson a dr. James M. Gully rozvinuli své principy vodoléčby (hydroterapie) a adaptovali Priessnitzovy metody v 19. století. V Mariánských Lázních to byl dr. Nehr v roce 1779 a jeho nástupci, kteří zde rozvinuli lázeňskou léčbu.

K odlišnému vývoji měst dochází až po druhé světové válce. „To se Mariánské Lázně staly centrem rehabilitačního a zdravotního lázeňství, sloužícího především pracujícím, zatímco Great Malvern se vydal shodou okolností technickým směrem," upřesnil starosta Ian Hopwood.

Během 2. světové války byl totiž do Malvernu přesunut tajný projekt britské vlády na výzkum radaru. Tradice výzkumu nových technologií přežila.

Dnes je Malvern malé město, čítající kolem 36 tisíc obyvatel. Díky obrovskému zastoupení výzkumných projektů a podniků v oblastech nejnovějších technologií a elektroniky je však velmi hospodářsky silné.

Autor: Martin Rejsek

20.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení