Investice města bezmála sedmi milionů korun za pozemky v mariánskolázeňské čtvrti Hamrníky vyvolala v Mariánských Lázních přinejmenším rozpaky. „Sedm milionů za dva hektary pozemku mi nepřipadá zrovna málo,“ podivil se František z Mariánských Lázní.

„Podle znaleckého posudku, který si zadalo město činila cena 390 korun za metr čtvereční,“ informoval starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Jednáním se podařilo cenu snížit na 290 korun. Jiná realitní kancelář prodává sousední pozemek v dané lokalitě za čtyři sta korun za metr čtvereční.“

Rozpačitě ale působí také informace, že pozemky původně patřily firmě, jejíž většinu vlastní jeden ze zastupitelů. „Město už v této lokalitě zřídilo novou zahrádkářskou osadu Dřínková. Že pozemky vlastnila firma zastupitele je fakt, který nemůžeme ovlivnit.“ Proč tedy pozemky, které jsou určeny pro rekreaci, město odkoupilo?

„Zastupitelstvo schváleným nákupem sleduje cíl vymístění zahrádkářských osad v centru města, které jsou užívány v rozporu s územním plánem,“ uvedl Král. „Osady Lázeňská, U nemocnice, U zastávky a Dobrovského plánujeme zastavět. Plocha těchto osad je větší než koupené nové pozemky. Každý zahrádkář, který bude chtít založit novou zahrádku, dostane náhradu, musí však jednat rychle.“ Z těchto pozemků je podle jeho slov už nikdo nevyžene.

„Město nevylučuje ani následný prodej zahrádkářům do vlastnictví,“ podotkl Král. Prodejem pozemků bývalých osad na výstavbu rodinných domků a další záměry rozvoje Mariánských Lázní získá podle starosty město vynaložené prostředky zpět několikanásobně se ziskem.

„Například osada Lázeňská má šestnáct tisíc metrů čtverečních. Minimální cena pozemku v centru města se pohybuje mezi patnácti sty až dvěma tisíci korunami za metr čtvereční. To je celkem čtyřiadvacet až dvaatřicet milionů proti necelým sedmi za nákup nových pozemků,“ vysvětlil.

Rušení zahrádkářských kolonií je podle Krále nepopulární krok, který ale město plánuje dlouho. „Chtěli jsme dát lidem náhradu. Týká se to jen zmíněných osad, další se rušit nebudou. Osobně považuji schválený nákup za krok správným směrem a odblokování území pro rozvoj města. Zatím se nám stavebníci stěhují do okolních satelitů, protože ve městě neseženou pozemky,“ dodal Král.