„Mariánské Lázně jsou specifické tím, že jsou zaměřeny na cestovní ruch. Přišly tak o naprostou většinu kupní síly. Město jako takové nemá příliš městských bytů ve svém vlastnictví, ale ponechalo si po revoluci téměř všechny nebytové prostory, které v té době vlastnilo. Máme jich zhruba přes stovku. Řešili jsme velký problém, protože samozřejmě ohledně nařízení vlády a ministerstva zdravotnictví museli mít podnikatelé zavřeno. No, a plaťte nájem, když nemáte z čeho vydělávat. Rozhodli jsme se tedy pro velký a vstřícný krok i přes to, že to městská kasa v loňském roce dost odnesla. Co se týče výběru nájemného, udělali jsme od března až do konce prosince devadesáti procentní slevu všem našim nájemníkům, kteří byli koronavirem zasaženi. Bavíme se o veškeré lázeňské zóně nahoře. Pokud má někdo výrobní sklad někde dole ve městě, tak ho to samozřejmě nepotkalo v takové míře, tam pro to nebyl důvod, ale z těch sto nebytových prostor se to týkalo zhruba sedmdesáti osmi, pokud si správně pamatuji,“ říká starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

Dvacáté století nebylo pro sudety na Karlovarsku jednoduché. Lidé i samotný kraj si zakoušeli kvůli totalitním režimům velké nespravedlnosti
Silné a strhující osudy si mohou lidé přiblížit i ve Františkových Lázních

Město pomáhalo i v druhé vlně pandemie. „V průběhu letošního roku při různých vládních opatřeních jsme také dávali slevy. Teď už to bylo padesát procent s tím, že jsme předpokládali, že si lidé o dalších padesát procent zažádají v rámci dotačních titulů, které vyhlašovala vláda,“ sděluje.

Starosta pomocné ruky nelituje a podnikatelé městu věří. „Jsem moc rád a mohu konstatovat, že za poslední měsíc a půl se to ukazuje. Vstřícný krok radnice, který nás stál poměrně dost peněz, se vyplácí. Jen kvůli slevám, které jsme vloni poskytovali, jsme přišli o dvanáct milionů korun. Má to ale logický důvod a dobré výsledky, protože za posledních několik týdnů jsme na radě města řešili přibližně šest nebo sedm žádostí o prodloužení nájemní smlouvy za současných podmínek, a to na dalších pět let, protože nájemní smlouvy se u nás vždy dávají na pět let,“ pochvaluje si.

„Kdybychom nájmy vybírali v průběhu minulého roku a tlačili do toho naše nájemníky, tak by byl stejně výsledek ten, že by jim po pár měsících peníze prostě došly. Čekala by je likvidace, nájemníci by odešli, a teď by nebytovky zely prázdnotou. Byť ta ztráta byla velká, tak to má i z logiky věci význam. Jsem opravdu rád, že se nám teď potvrzuje, že nám nájemníci věří. Když to bude potřeba, tak je zase podržíme a domluvíme se vzájemně, aby mohli podnikat,“ uzavírá starosta.