Provoz svých nových parkovacích automatů si město Mariánské Lázně nemůže vynachválit. Náklady na pořízení nových se městu totiž vrátily již v prvním roce jejich provozování.

„Město Mariánské Lázně převzalo v lednu 2011 správu a provoz parkovacích automatů od společnosti Parking Centrum, a. s.," prozradil Miroslav Jašíček, tajemník Městského úřadu v Mariánských Lázní. „Tato společnost měla pronajaté parkovací plochy od města za částku jeden milion korun ročně. Dle znaleckého posudku, který jsme si nechali udělat, byly staré automaty technicky zastaralé a vhodné především jako zdroj náhradních dílů. Začátkem roku 2011 jsme tedy na základě výběrového řízení zakoupili tři nové jako náhradu za stávající nejvíce vytížené," dodal Jašíček.

Staré automaty byly poruchové a často mimo provoz, čímž bylo dle radnice obtížné regulovat parkování ve městě.

Ke konci loňského roku zakoupilo město vzhledem k uspokojivým příjmům dalších dvanáct parkovacích automatů. V současnosti nyní provozuje 20 parkovacích automatů, z nichž je 15 nových.

„Výběry a správný chod zajišťuje městská policie a městský úřad. Příjmy za rok 2011 činily 3 miliony a 900 tisíc korun. V letošním roce bylo vybráno už přes dva miliony a 300 tisíc korun," upřesnil tajemník Jašíček.

„Do Mariánských Lázní jezdíme se ženou pravidelně na lázeňské pobyty," řekl sedmdesátiletý Hans Scholz z Lipska. „Téměř pokaždé jsme měli problémy s místními parkovacími automaty. Tyto nové jsou dobré, že nám vždy vrátí přeplatek. Lépe se v nich vyznám," dodal německý důchodce.

Co umí nové parkovací automaty?

Všechny nové parkovací automaty v Mariánských Lázních berou i eura a vracejí mince při přeplatku. Je také možné v nich zakoupit jednodenní povolení k vjezdu do lázeňské zóny. Jsou napájeny bateriemi, jejichž dobíjení je zajištěno solárním panelem. Cena jednoho zařízení je v průměru 155 tisíc korun.