Město k tomuto kroku přistoupilo nejen kvůli estetice, ale hlavně z ryze praktických důvodů. Bílé lavičky chtějí totiž ochránit před zloději.


„Nově lavičky budou označené nepřehlédnutelným nápisem Mariánské Lázně ," informoval místostarosta Mariánských Lázní Vojtěch Franta. Nápis města je nejen na každém opěrátku, ale na litinových bočnicích naleznou lidé i punc s nápisem. Na první pohled tak bude jasné, odkud pocházejí. „Důvodem tohoto kroku je fakt, že lavičky jsou tak atraktivní a krásné, že se neobjevily pouze v našem parku, ale také na soukromých pozemcích. Město v průběhu času přicházelo o značný počet svých laviček," vysvětlil Vojtěch Franta. Lázeňská lavička, jejíž pořízení vyjde na částku pět až šest tisíc korun, se v minulosti našla dokonce o čtyřicet kilometrů dál, kde zdobila soukromý pozemek.


„Proto jsme se rozhodli náš majetek cejchovat takovým způsobem, že pokud ji někdo zcizí a chtěl by z ní loga odstranit, znehodnotí ji. Takže se mu krádež nevyplatí," přiblížil Vojtěch Franta s tím, že ne každá lavička, která je totožná s tou mariánskolázeňskou a zdobí soukromý pozemek, musí být zcizená. „Vyrábějí se sériově," doplnil starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák.
Město nápisy ´Mariánské Lázně´ označilo 150 laviček. „Nejde o nový mobiliář, jedná se o stávající městské lavičky. Ty jsme navíc nechali natřít práškovou barvou, aby se nemusely na zimu uklízet a svážet," uvedl mariánskolázeňský místostarosta.

V budoucnu se Mariánskolázeňští chystají v několika etapách svůj majetek obměňovat. „Nové budou mít samozřejmě také prvky vypovídající o tom, že patří městu Mariánské Lázně." Město si od tohoto kroku slibuje i to, že by se označené lavičky mohly stát typickým motivem města. V další řadě by také Mariánky mohly výrazně ušetřit. Každoročně totiž z městské kasy na nákup nových laviček, jejich údržbu a svoz vydalo město přibližně dvě stě tisíc korun.