První ČD centrum v Karlovarském kraji otevřely České dráhy (ČD) ve čtvrtek 30. července v Mariánských Lázních. Historická budova nádraží i kolejiště jsou v současné době ještě v rekonstrukci. Cestující jsou odbavováni v náhradních prostorách a v Mariánských Lázních přestupují do výlukových autobusů.
„V ČD centru najdou cestující na jednom místě všechny služby, které potřebují na cestu vlakem,“ uvedla mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Slavnostního otevření se kromě vedení ČD zúčastnili zástupci radnice, Karlovarského kraje a dodavatele.
„Neskrývám radost z toho, že dráhy otevírají nové ČD centrum,“ uvedl mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král. „Těším se, až bude nádraží, které patří mezi největší v kraji, opravené. Doufám, že se sem znovu vrátí mezinárodní rychlíky,“ dodal.

Rekonstrukci mariánskolázeňského nádraží zajišťoval investor – italská společnost Grandi Stazioni. Podle pracovníků ČD má zajistit ještě letos kolaudaci budovy. Kromě ČD centra v ní najdou místo i služby spojené s cestováním či menší prodejny.
„Sešly se nám tu dvě velké akce. Rekonstrukce nádražní budovy, kterou provádí Grandi Stazioni, a optimalizace trati,“ sdělil Vladimír Omelka, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah. Obě akce se provádí za plného provozu. Zatímco část budovy s hlavní halou, ČD centrem a sociálním zázemím už funguje, po nástupištích se místo vlaků prohánějí stavební stroje.

„Grandi Stazioni nám přislíbila kolaudaci budovy ještě letos v říjnu a do konce roku by mělo být hotové i kolejiště,“ zdůraznil Omelka.
K čestným hostům otevření ČD centra patřily také známé mariánskolázeňské osobnosti: spisovatel Vladimír Páral s lékařem a výtvarníkem Petrem Nápravníkem.

„Vlak slouží lidem mnohem více než autobusy či auta nebo letadla,“ vyznal se ze svého vztahu k železnici spisovatel Vladimír Páral. „Ve vlaku si můžeme třeba krásně protáhnout nohy. Vlaky mám rád, ostatně poznal jsem tam i svou choť,“ dodal mariánskolázeňský patriot s úsměvem.

Mariánskolázeňské nádraží patří k největším v Karlovarském kraji. Je větší a významnější než obě nádraží v Karlových Varech. V minulosti hostil objekt železnice řadu významných osobností. Přímo na tomto nádraží se například setkal anglický král Edward VII., který v Mariánských Lázních pobýval celkem devětkrát a vždy přijel vlakem, s rakouským císařem Františkem Josefem I.

„Hlavně aby bylo nádraží už celé v provozu. To přebíhání z vlaku do autobusu po dřevěném můstku se mi už zajídá,“ poznamenal Jiří Janda z Mariánských Lázní. „Jen doufám, že se sem nebudou stahovat bezdomovci a podobně,“ dodal.