Svěcení pramenů, lidová hudba, mažoretky, průvod historických osobností nebo desítky stánků s nejrozmanitějším zbožím. Tak vypadaly v sobotu 9. května Mariánské Lázně. Město slavilo zahájení 201. letní lázeňské sezóny.

Zatímco dopoledne patřilo oficiálním proslovům či dnes již tradičnímu žehnání pramenům, odpoledne se neslo převážně v duchu zábavy. Nejvíce pozornosti přilákal průvod vedený mažoretkami, kterým do kroku vyhrával Mládežnický dechový orchestr. Za nimi pak šli vlajkonoši ze skupiny Herold a slavní návštěvníci města v historických kostýmech. Průvod pak uzavíral československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk na koni s typickou čepicí.

Rušno bylo v celém lázeňském centru. Od Hlavní ulice, přes Arniku a okolo kolonády se táhly řady stánků. Všude bylo slyšet němčinu, ruštinu i češtinu.

„Tohle je správná akce pro lidi. Tolik stánků jsem tady v Mariánských Lázních snad ještě neviděla. Je na co koukat,“ řekla Ilona Majerová z Mariánských Lázní. Spokojená byla nejen s počtem stánků. „Hlavně tady nebyli žádní asijští trhovci se svým textilem,“ pochvalovala si.

„Letošní zahájení se mi moc líbilo. Zaujala mne podívaná, kterou nabídli vlajkonoši ze skupiny Herold. Něco takového jsem ještě neviděl. Taky průvod byl pěkný. Přišla se na něj podívat spousta lidí. Obdivoval jsem v něm osobnost prezidenta Masaryka, který ho uzavíral na koni. Chvilkami měl co dělat, aby ho udržel,“ poznamenal mariánskolázeňský senior Antonín Pospíšil.

„Také jarmark stál za to. Všude něco libě vonělo. Všiml jsem si, že módou letošního roku je staročeské trdlo. Vyráběli ho tu hned v několika stáncích. Ochutnal jsem ho hned několikrát, a nejvíce mi chutnalo to, které bylo nejlevnější za 35 korun. Sypali ho totiž najemno krájenými mandličkami,“ dodal senior.

Vystoupení dětského folklorního souboru Marjánek u kolonády vzbudilo velkou pozornost hlavně u německých návštěvníků města.

„Obdivovala jsem nejen vaší lidovou hudbu, ale také umění malých tanečníků. Byli perfektní,“ obdivovala děti z Marjánku Christine Weigelová z německého Plavna.

V Mariánských Lázních stejně jako v loňském roce vyšlo na zahájení sezóny pěkné počasí. „Krásně tady všechno kvetlo. Všude kolem kolonády a v parcích kvetly spousty květin. Byla to krásná procházka,“ uvedla Marie Klepalová, která se na zahájení sezóny přijela podívat z nedaleké Plané u Mariánských Lázní.