Důležitá témata, jako přeshraniční spolupráce nebo odstraňování překážek pro české podnikatele v Německu a německé v Čechách, se řešila při pátém ročníku Mariánskolázeňských dialogů. Těch se zúčastnily téměř dvě stovky odborníků a zájemců o podobnou problematiku.

Akce se zúčastnilo mnoho zástupců českých a bavorských úřadů, kontrolních orgánů a institucí, firem, mladých lidí a dalších subjektů. Přítomen byl také přední specialista na problematiku Ludwig Rechenmacher.

Účastníky organizátoři rozdělili do tří pracovních skupin, ve kterých se věnovala pozornost například volnému pohybu pracovních sil nebo profesnímu vzdělávání a výuce jazyků, které mohou podpořit mobilitu mladých pracovníků a firem.

„Největší bariérou je to, že Češi a Němci o sobě málo vědí a neznají různé regule, které musí splňovat," uvedl Ludwig Rechenmacher. „Například německé firmy mají problém přihlásit své pracovníky českým úřadům. Usilujeme tedy o to, aby pracovní úřady v Čechách převzaly od podniků hlášení a uznaly zde pracující," upřesnil odborník. „Například problémem Čechů je, že musí mít v Německu u sebe všechny důležité doklady. My bychom rádi docílili toho, aby je mohli dodat až dodatečně," doplnil s tím, že náležitosti, které nařizuje Evropská unie, je vcelku jednoduché dodržet a že větším problémem jsou národní pravidla, která věci občas komplikují.

Na Dialozích byla přítomna také slovenská konzulka v Mnichově Dagmar Urbanová. „Rádi bychom, aby se příští rok zúčastnily Mariánskolázeňských dialogů také subjekty ze Slovenska. Chtěli bychom odbourat různé administrativní a technické překážky při přeshraničním vykonávání služeb," dodala s tím, že Češi a Slováci se setkávají s podobnými problémy.

Mezi mladými účastníky byl také student Středního odborného učiliště Domažlice Lukáš Heinrich. „Na Mariánskolázeňských dialozích jsem už podruhé," uvedl Heinrich. „Jsem vyučený truhlář a v současné době si dělám nástavbu s maturitou. V Německu jsem pracoval o prázdninách ve stejném oboru. Do budoucna se neplánuji přestěhovat do Německa, protože to mám domů přibližně 50 kilometrů a více se mi vyplatí dojíždět. Bydlení je totiž za hranicemi o mnoho dražší," dodal s tím, že Mariánskolázeňské dialogy mu daly větší rozhled a navázal na nich nové kontakty.