Své kulaté výročí 10 let od vzniku kapely oslaví v pátek 30. listopadu velkým vystoupením mariánskolázeňské seskupení Kokrhellband. Okolnosti vzniku a další zajímavosti Chebskému deníku svěřil zakládající člen kapely Pavel Knára.

Soubor Kokrhellband bude slavit 10 let od svého založení. Popíšete čtenářům, jak tento spolek vznikl a kdo byl u jeho vzniku?

Soubor vznikl v říjnu roku 2002 jako vložka hudebního programu narozeninové oslavy. Naše první vystoupení obsahovalo celkem dvě písně, což je vzhledem k tomu, že jsme vyjma pozvaných hostů neuměli ovládat žádný hudební nástroj, vcelku dost. (smích) Veselé vystoupení bylo nečekaně velice úspěšné a tímto úspěchem jsme se opájeli další dva roky, během kterých jsme se ani jednou coby kapela nesešli. Po této pauze jsme se rozrostli o dechovou sekci a tehdejší nástrojové obsazení trvá doposud. Z původní sestavy se nikdo kromě mě nedochoval.

Kolik členů má soubor v současnosti?

V tomhle nejsme úplně jednotní. Když někdo ze členů nemůže odjet na vystoupení, pokusí se za sebe najít náhradu. Náhradník se naučí jeho part a stává se hostem. Poté se z něj může stát poločlen či člen, ale funguje to i naopak z člena se postupem stane host a tak dále. Nemám teď odvahu posoudit, kdo je nyní vlastně kdo. Každopádně většinou je nás na pódiu sedm až deset.

Do jakého žánru by se dala vaše kapela zařadit?

Ani na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Žánrově nejsme nějak vyhraněni a sami sebe zařadit neumíme. Například německá média nás označují nejčastěji jako 'polka-punk', u nás každý jinak. Jednotlivé skladby se od sebe dost liší v závislosti na tom, kdo je skládá.

Vydali jste nějaké hudební nosiče?

Svépomocí jsme vytvořili tři hudební nosiče: úvodní album Demo´n´strace jsme nahráli ve Valech u Mariánských Lázní pod taktovkou bratří Votípků, další s názvem Brainstorning o dva roky později ve studiu Acusticus se sídlem naproti likérce Stock v Plzni. Poslední CD Mayo de Lux vzniklo v zimě loňského roku v domažlickém studiu Franz Kavkaz, kdy obal k němu vytvořila švýcarská malířka Babeth Boesiger. Nahrávání jsme platili z vlastních zdrojů ušetřených z honorářů za vystoupení. Na tomto místě by se asi slušelo poděkovat všem pořadatelům, kteří se pouštějí do projektů, do kterých by se normální lidé nepouštěli. A bez nich by to nešlo.

Kde všude váš soubor hrál?

Od začátku bylo myšlenkou souboru etablovat se především na těch akcích, které jsou jednak nekomerčního charakteru a navíc nás zaujmou něčím dalším, například polohou. A tak jsme si tedy měli možnost při cestách na vystoupení prohlédnout například Basilej, Vídeň, Berlín, Kolín nad Rýnem, podivit se Muzeu Karla Marxe v Trevíru, vykoupat se v Rýně, Bodamském jezeru či Severním moři. Zúčastnili jsme se festivalů, které podporovaly ochranu přírody, svobodné matky, oběti válek, vyjadřovaly se proti rasismu či budování radaru. Od festivalů metalových po výchovné koncerty pro střední a základní školy.

Máte nějakou agenturu, která vás zastupuje, nebo jedete takzvaně 'po vlastní ose'?

Agenturu nemáme a ani o ní do budoucna neuvažujeme. Pravdou je, že je čím dál těžší domluvit si vystoupení na nějakém festivalu řeknu to na příkladu: na festival Povaleč u Karlových Varů (bezesporu se jedná o nejpohodovější festival na západě Čech) se letos údajně přihlásilo 600 kapel. A pořadatel si mezi nimi musí vybrat. I kdyby si poslechl z celé tvorby každé kapely jen minutu, zabere to 10 hodin čistého času. To nezvládne nikdo. V tomto světle se jeví jako naprosto nejjednodušší možnost najmout si službu agentury, která by za pravidelný měsíční poplatek tlačila na pořadatele, aby nás někam umístili. Ale myslím, že tohle není správná cesta.

Deset let je poměrně dlouho. Nastaly za tu dobu nějaké komplikace?

Komplikací bylo habaděj, spíš marně přemýšlím, jestli se někdy stalo, že žádné nebyly (smích). Asi nejnepříjemnější byl odchod šesti členů najednou někdy před třemi lety. Ale i s tímhle jsme si během dvou týdnů poradili a nakonec se ukázalo, že obměna přinesla příjemné mentální osvěžení. Celkem souborem prošlo 36 lidí.

Jste regionální kapela, účastnili jste se nějakých soutěží kapel?

Zúčastnili jsme se jednou Karlovarské rockové mapy, jejímž dlouholetým motorem je Eda Bartůšek, a pak hitparády Výtah na televizi Óčko, ale obojího už před lety. S rozmachem různých talentových soutěží se mi potvrdilo, že divák (posluchač) snese všechno. Už porovnávání dvou kapel různého žánru která hraje lépe, která hůře mi přijde nerelevantní. Natož troufnout si posoudit, zda člověk, který v přímém přenosu přeřízne svou asistentku pilou, je větší umělec než dívka zpívající se cvičenými pudly, stojíc přitom na hlavě. Jiná věc by byla, kdyby oba interpreti například skákali do dálky…

Prozradíte, kdo je nejmladší a nejstarší člen?

Nejstarší jsem, bohužel, já a rok od roku je to horší. Nejmladší je náš bubeník Petr 'Bubu' Krajňák. Přišel k nám, když mu bylo 13, a nebyl za bicí soupravou ani vidět. A dnes po dvou letech nás přerůstá jednak svou výškou, ale slušně našlápnuto má i instrumentálně.

Napadá vás nějaká 'veselá příhoda z natáčení'?

Obávám se, že žádná taková příhoda není publikovatelná (smích).

Budete pořádat nějakou akci k těmto kulatinám?

Naše výročí oslavíme v pátek 30. listopadu vystoupením v mariánskolázeňském klubu Na Rampě. Ve speciálním programu nás doprovodí 10 hostů, částečně i z řad bývalých členů. V rámci této 'Extravagant párty' vystoupí undergroundový umělec pan Záviš a dále pak elektro-pop formace Zajíc Company, která představí novou pódiovou show nazvanou Morphsuits Tour 2012. Na tuto kapelu máme nesmazatelnou vzpomínku: v roce 2007 jsme společně vystupovali v Plzni a bylo to naše bezesporu nejnepovedenější vystoupení. Dodnes se mi o něm občas zdává (smích). Bereme to jako výzvu a uvidíme, zda nám Zajíci nosí smůlu, či zda byla chyba jinde.