Ten je v rámci akcí Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les zavedl do minulosti a ukázal nejen díla, které dodnes mohou místní i návštěvníci obdivovat, ale také stavby, které zub času nekompromisně skryl.

„Pro mě osobně bylo nejzajímavější vidět fotografii originálu zakládací listiny kláštera v Teplé,“ podělila se o své zážitky Romana Hájková z Mariánských Lázní. „Mám historii, hlavně našeho krásného lázeňského města, moc ráda, proto jsem tady. Také první podoba tradičních lázeňských oplatek byla zajímavá.“

Mariánskolázeňští se dozvěděli zajímavosti o osobnostech zakladatelů a stavitelů. „Kromě toho je čekal popis takzvaných pitných kúr, na které se vydávali Tepelští do míst vývěrů přírodních pramenů,“ informovala tisková mluvčí Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Alexandra Hrušková. „Velice mě překvapilo, že dříve trvalo půl dne, než ti, kteří chtěli okusit léčivé prameny, zdolali úsek zarostlý vegetací a podmáčený vývěry minerálních vod,“ uvedl po přednášce Václav Lhota z Mariánských Lázní. Přítomní se také dozvěděli více o vzácných rostlinách nebo o geologických lokalitách chráněné krajinné oblasti.