Peníze gymnazisté vybírali v rámci projektového týdne. „Ve spolupráci se společností Člověk v tísni byla nakoupena pomoc,“ informovala vyučující Marie Lehocká z gymnázia. Do Kambodži putuje certifikát Bezpečný porod v hodnotě osm set korun. Mnoho žen v těchto zemích rodí doma, pokud je porod komplikovaný, děťátko, a někdy i matka, mohou zemřít. Příliš dětí v této zemi bohužel nepřežije svůj první den. Proto Člověk v tísni pomáhá v osmadvaceti zdravotnických centrech na jihu země.

Díky podpoře českých dárců a institucí je možné vybavit centra porodnickými nástroji a vyškolit zdravotnický personál. Certifikát má hodnotu zdravotního materiálu, který umožní bezpečný porod pro jednu ženu v chudých oblastech Kambodže.

Na Srí Lanku zamířila živá koza nebo dvě sazenice ovocných stromů. „Etiopii jsme zakoupili školní pomůcky pro deset dětí a pitnou vodu,“ uvedla Lehocká. Ze živých kuřat měli radost v Afghánistánu a do Namibie putovaly kojenecké výživy na jeden měsíc.

„Projektový týden přispěl také k rozvoji finanční gramotnosti na nižším gymnáziu a realizoval se mimo jiné díky finančním prostředkům z operačního programu Evropské unie,“ dodala.

„Je to krásný nápad,“ řekla Kamila Janoušková z Chebu. „Když člověk vidí například v televizi, jak lidé v chudých zemích trpí, chce se mu pomalu plakat. Neumíme si představit, jak je pro ně vzácné jídlo nebo obyčejná voda. Je dobře, že ani mladým lidem není osud dětí lhostejný a snaží se pomoci takovou cestou. Ocenění a pochvalu si zaslouží také rodina a učitelé, kteří je k takovým projektům vedou,“ dodala.