Jaký dojem na něj udělalo město? A jaké jsou jeho plány do budoucna? Český zpěvák, kytarista a skladatel odpověděl i na tyto otázky (kvůli velké zaneprázdněnosti zpěváka mohl být rozhovor dokončen až v uplynulých dnech pozn. red.).

Na konci roku jste koncertoval na chebském náměstí v rámci vánočních trhů. Jak se vám město Cheb líbilo a byl jste tady již někdy předtím?

Na tomto krásném náměstí jsem nezpíval poprvé a věřím, že ani naposled. Navíc v tomto případě byla atmosféra vystoupení umocněna nejen sváteční náladou, ale především překrásnou vánoční výzdobou, která patřila k těm nejhezčím, které jsem viděl. A že jich už za ta léta bylo víc než dost. Moc rád se sem zase vrátím.

Máte za sebou pět alb a jednu kompilaci Best of. Nedávno jste vydal nové album. Jak dlouho jste ho připravoval? Z čeho jste čerpal inspiraci?

Toto album, které se jmenuje ´Sám sebou´, vznikalo v posledních pěti letech, kdy jsem dával dohromady hudbu a texty, vlastní natáčení pak zabralo bezmála rok. Z tohoto pohledu patří tohle album k těm nejnáročnějším projektům, do kterých jsem se kdy pustil. Toužil jsem ale po sobě zanechat sofistikovanou hudbu s propracovaným aranžmá a toho jednoduše nelze docílit za pár měsíců. A stejně tak je to i s inspirací, ani ta se nedostaví na lusknutí prsty a člověk si zkrátka musí počkat.

Jeden z vašich největších hitů nese jméno C´est la vie (Takový je život), na internetu se objevila i vaše německá verze, na žádném z CD se však nenachází, proč? Co vás vedlo k tomu, abyste tuto píseň nazpíval v němčině?

Tato německá verze vznikla tak trochu na přání mých přátel v Německu, kterých tam mám opravdu mnoho ještě z dob, kdy jsem tam vystavoval své obrazy. Je to už sice pěkná řádka let, ale skutečná přátelství zaplať panbůh přetrvávají. Zvláštní bylo, že tito mí přátelé si dali tu práci a tu písničku nabídli tamním rádiím a některá z nich ji zařadila do vysílání, v tuto dobu je jich tuším už asi šest. V Německu jsem však dosud desku nevydal, a tak je zatím k mání jen na internetu, ale kdo ví, třeba někdy dojde k tomu, že světlo světa spatří ještě nějaká bestovka v němčině. Ke všemu ale musí dozrát čas.

Nedávno jste natočil i nový videoklip k písni ´Píseň padlých´. Došlo při jeho natáčení k nějakým komplikacím? Na kterých místech videoklip vznikal?

Natáčení trvalo asi týden a odehrávalo se na jednom z Kanárských ostrovů jménem Fuerteventura. Je to velmi zvláštní, ovšem poněkud vyprahlý ostrov, kde se nacházejí písečné pouště, jaké známe třeba na Sahaře, a tyhle exteriéry v tom klipu také sehrály své. V klipu hrají autentičtí veteráni z války v Afghánistánu a tím je myslím jedinečný. K žádným komplikacím však nedošlo, snad s výjimkou toho, že mi během letu někdo vykradl zavazadla, takže jsem si musel spoustu věcí znovu kupovat na ostrově. Ale to je pro mě dost typické, jsem tak trochu smolař.

Zúčastnil jste se také natáčení filmu Kameňák. Co vám tato zkušenost dala a co vám vzala?

Tahle zkušenost mi hodně dala, ale nevzala mi nic. Poznal jsem se se Zdeňkem Troškou, což je báječný člověk, a to lze říct i o zbytku filmového štábu. Byla to dobrá parta, která jednoduše rozšířila řady mých přátel. Věřím, že se mi někdy podobná příležitost ještě naskytne, a pokud ano, přijmu ji velmi rád.

Plánujete momentálně nějaká nová vystoupení? Kde vás mohou lidé spatřit?

Na tomto místě si dovolím odkázat čtenáře na své webovky (www.martinmaxa.cz), kde každý může nahlédnout do mého diáře a v případě zájmu některé z mých vystoupení navštívit. Budu moc rád.