Jako blesk z čistého nebe zapůsobila mezi řadovými zaměstnanci chebského masokombinátu zpráva o tom, že s největší pravděpodobností přijdou o práci, protože jejich zaměstnavatel v Chebu končí. Desítky rodin na Chebsku tak s největší pravděpodobností čekají existenční problémy.

„Něco o tom, že podnik nemá peníze na nákup zvířat, se mezi lidmi proslýchalo. Ale kdo dnes nemá nějaké potíže. Řekli nám, že máme pracovat a o nic se nestarat. Tak jsme dělali,“ posteskl si dvaatřicetiletý Jaroslav, který v chebském masokombinátu pracuje už sedm let. „Nevím, co bude dál. Mám půjčku, manželka je na mateřské. Snad někde najdu jinou práci. Ale v Chebu to asi bude pořádná fuška.“

Fakt, že na dlažbě zůstane sto šedesát zaměstnanců masokombinátu, začal řešit i chebský úřad práce. „Budeme se snažit pomoci lidem v rámci našich možností. Dnes se zúčastníme jednání s vedením masokombinátu a se správcem konkurzní podstaty. Chceme se dozvědět konkrétní informace, například kolika lidí a jakých profesí se propouštění dotkne,“ řekla včera mluvčí Úřadu práce v Chebu Marie Sýsová. „Teprve pak budeme moci začít jednat. Už se na nás obrátila firma z Plzně, která hledá vyučené řezníky. Zájem o pracovníky má i společnost ze Sokolova. Ta chce zaměstnat lidi na obsluhu strojů, skladníky, elektrikáře. Nezaměstnaným také nabídneme různé rekvalifikační kurzy.“

Někteří z bývalých zaměstnanců na nic nečekali a v průběhu posledního půlroku odešli sami.
„Viselo to ve vzduchu. Atmosféra byla napjatá. Když mi známý nabídl, ať s ním odejdu do zahraničí, neváhal jsem ani minutu. Do měsíce jsem byl pryč,“ svěřil se vyučený řezník Pavel, který v současnosti pracuje ve svém oboru až v Irsku.


Na společnost Chebský masokombinát, který patří do skupiny ZŘUD, vyhlásil v pondělí Krajský soud v Plzni konkurz. Důvodem je vysoká zadluženost, která se podle správce konkurzní podstaty pohybuje kolem sta milionů korun. Právě dluhy, nedostatek jatečních zvířat v regionu a absence peněz na jejich nákup jsou hlavními důvody, které vedly ke krachu masokombinátu. O vyhlášení konkurzu požádali sami vlastníci chebské masny s tím, že podnik už není schopen dostát svým závazkům.