Ani sbor se tu nevyskytl bezdůvodně. Právě zde slavil desetileté výročí své existence a historicky první vydané CD mapující celých deset let. Za desetiletí činnosti uspořádal sbor 202 koncertů a vystupoval před řadou významných osobností, například papežem Benediktem XVI, a získal řadu ocenění.
Sbormistryně Alexandra Benešová zářila a Deník ji oslovil s několika dotazy.

Na albu je 21 skladeb. Mapují celých deset let nebo se jedná o ty novější?

Je to průřez veškerým naším repertoárem, ať už jsou to úpravy lidových písní nebo klasická díla či populární písně. Tím, že mám vystudovanou konzervatoř Jaroslava Ježka – klasické varhany a populární zpěv, jak říkám od Bacha po Vlacha, zrcadlím do své sbormistrovské práce všechno, co jsem se kdy dozvěděla, naučila a co mě kdy oslovilo z hudebního světa. Nedělím hudbu na populární a klasickou, ale na dobrou a špatnou.

Asi je složité některé skladby zazpívat sborově…

Mám okruh přátel, od kterých získávám notové materiály napříč žánry, a sbírám noty už od dětství, takže jsem vždy měla připravenou zásobu materiálů, které bych jednou chtěla dělat se svým budoucím sborem. Teď si ještě dodělávám sbormistrovské vzdělání na Karlově univerzitě. Cítím, že tomu chci dát všechno, a to i přesto, že jsme v uvozovkách na periferii. Jsme žádaní, jezdíme po světě a jsme rádi, že to můžeme dělat. Spousta kolegů i z Prahy mi závidí to zázemí.

Nejspíš je znát, když to lidé dělají s nadšením…

Musím říct, že teď máme fantastické seskupení lidí, které je napříč vzděláním i věkovými kategoriemi. Jednou týdně se sejdou a jdou něco tvořit. V posledních měsících dokonce, i když nám má končit zkouška v devět večer, ještě v půl desáté se lidem nechce domů.

Vraťme se ještě na chvíli k vašemu CD. Bylo těžké dát dohromady těch vybraných 21 skladeb? Kdo o nich rozhodoval?

Já jsem hlavním uměleckým vedoucím toho všeho a tak jsem zvažovala i podle reakcí. Potřebovala jsem, aby to CD bylo průřezem všemi žánry. Volila jsem tedy takové, které máme vyzpívané, dobře usazené a jsme si v nich jistí, ale zároveň se lidem dobře zpívají. Pak jsem předložila návrh sboru. Oni jej schválili a potom už jsme jen čekali, jestli to stihneme. Nahrávali jsme minulý rok na podzim v šibeničním termínu dvou dnů. Pak jsem ještě dotáčela sóla a klavír. Byla to náročná práce, ale nádherná a opravdu jsme si ji užili. Je to pro nás zhmotnělý zážitek.

V jakém nákladu vaše CD vyšlo?

Celkem tisíc kusů.

Kde je zájemci získají?

Buď na našich koncertech nebo na webových stránkách, měla by být také v nabídce chebského infocentra a pracujeme na tom, aby je mělo také ašské infocentrum. Nějaká budou tady v muzeu, pak jsou ještě u různých podnikatelů v komisním prodeji.