„Letošní Meganápady jsou v závěrečné fázi. Proběhlo zpracování návrhů, vyhodnocení jejich realizovatelnosti a následně bylo předloženo k vyhodnocování občanů,“ říká starosta Chebu Antonín Jalovec

Občané vybírali většinou nápady zaměřené na děti, mládež, trávení volného času, atd. Velkou oblibu získaly projekty spojené s domem dětí a mládeže, kam chodí stovky chebských dětí. Ty se například mohou těšit na nový včelín, kontaktní minizoo, nebo nové zázemí pro kroužky. Loni tam vznikla i jízdárna.

Zvítězil projekt na zpracování studie na běžeckou, resp. vycházkovou trasu kolem přehrady Skalka. „Nejsem si jist, jestli si všichni hlasující uvědomují, že jde jenom o zpracování studie, nikoliv o samotnou realizaci té stezky. Ale když jsme viděli, jaký je o stezku zájem, zadáme zpracování studie, a jakmile ji budeme mít, pokusíme se ji zrealizovat,“ slíbil starosta Jalovec.

Nejnákladnější z projektů je nové florbalové hřiště, které by mělo vzniknout na levém břehu Ohře. "Díky tomu budou sportoviště pěkně pohromadě - nový atletický ovál, skatepark, basketbalové hřiště a teď i venkovní florbalové hřiště,“ vypočítává.

Zájem chebských byl stejně jako v prvním ročníku překvapující. „Jsme rádi za velkou účast. Měli jsme obavu, jestli se občané trochu nevyčerpali. Ve hře ale bylo bylo sedmnáct projektů, mezi nimiž mohli lidé vybírat. Zájem o hlasování byl dokonce větší než v minulém roce. I v minulém roce jsme patřili k rekordmanům v republice. Z loňských 1300 hlasujících jsme se dostali až na 1600, což je velmi úctyhodné,“ pochvaluje starosta.

Občané Chebu se mohli tentokrát o něco víc projevit a pustit uzdu fantazii. „Loni byl strop na jeden projekt jen půl milionu korun, letos jsme dali milion, takže šanci měli i větší projekty. Realizováno bude nakonec devět návrhů, celkově za pět milionů korun. Teď už si je jednotlivé odbory rozebraly a po schválení zastupitelstvem máme na realizaci osmnáct měsíců, tedy do konce roku 2022," vysvětluje.

V loňském roce město realizovalo čtrnáct projektů, v současné době je už více než polovina projektů hotová. „Máme tu vítězné oříšky, které poskytují potravu a úkryt veverkám. Teď bude předávána kuličková dráha, která by mohla přitáhnout návštěvníky ze širokého okolí," věří Jalovec. Několik projektů však na realizaci stále čeká - například mega houpačka nebo hřiště na Skalce. Obojí by však mělo být podle starosty hotové v září.