Už tento víkend se v Chebu uskuteční svátek modelářů Vojtův memoriál. Jaké novinky si pro letošní ročník organizátoři připravili, to Deníku prozradil pořadatel Vojtěch Starý, třiadvacetiletý student Západočeské univerzity v Plzni. Sám začal s modelářstvím ve 12 letech a učil se hlavně z modelářských časopisů.

Řekněte, co letos návštěvníci akce uvidí? A máte připravené nějaké novinky?

Součástí modelářského setkání bude tradiční modelářská soutěž, kdy zkušení modeláři porovnávají a hodnotí modely rozdělené do kategorií podle témat a měřítek. Na letošní rok jsme vypsali 33 kategorií a kromě obvyklých letadel, tanků a diorám budou k vidění také motorky, auta anebo figury. Snažíme se pozvat opravdu špičkové modeláře, takže k vidění budou modely oceněné na soutěžích napříč celou Evropou. Vítězové juniorských kategorií (do osmnácti let) obdrží díky našim partnerům hodnotné věcné ceny v podobě stříkací pistole, stavebnic plastikových modelů a modelářského nářadí. Kromě základních kategorií přibyly ještě speciální ceny vyhlašované spřátelenými kluby, sponzory a ke zvláštním příležitostem, ke kterým patří pád dvou západoněmeckých stíhaček F-84F Thunderstreak na nedaleký kopec Dyleň, k němuž došlo koncem října 1959, tedy před 55 lety. Na výstavě budou k vidění trosky nalezené na místě havárie spolu s fotografiemi a články o této události.

Plánujete bohatý doprovodný program…

Vedle samotné výstavy a soutěže modelářů proběhnou také dva workshopy, které povedou renomovaní modeláři Jakub Vilingr a Alexander Glass. Jakuba mohou návštěvníci znát jako autora knih 'Průvodce světem plastikového modeláře I a II' a modelářského webu Modelplac. Během svého workshopu předvede modelářům techniky přípravy povrchu a jistě rád zodpoví řadu zvídavých dotazů. Alexander Glass z německého Augsburgu nám pak předvede kouzla stříkací pistolí 3D efekty, světelné efekty a dřevěné povrchy. Pro děti máme připraven takzvaný Dětský patlák, kde si pod vedením našich zkušených kolegů anebo svých odvážných rodičů budou moci slepit model zdarma. Řada našich hostů Cheb navštíví poprvé, takže jsme pro ně připravili prohlídku hradu, historického centra a muzea. Zahraniční hosté mají během pátku exkluzivní šanci navštívit továrnu našeho největšího výrobce plastikových modelů firmy Eduard z Obrnic u Mostu a prohlédnout si tak výrobu stavebnic a doplňků, které mají dobré jméno po celém světě.

Je náročné takovou akci uspořádat?

Vzhledem k tomu, že náš klub není velký a na přípravách se tak podílí pouze několik lidí, jde o náročný úkol. Základem jsou dobré kontakty s modeláři u nás i v zahraničí. Je potřeba oslovit partnery a sponzory, bez nichž by samozřejmě taková akce nemohla proběhnout v takovém měřítku, jaké letos očekáváme. Proto jsme vděční, že nám město Cheb spolu s Kulturním centrem Svoboda vyšlo vstříc a poskytlo nám reprezentativní prostory s potřebnými službami v dosahu výstavní plochy. Díky vhodné poloze Chebu se nám podařilo oslovit řadu modelářů ze všech koutů Německa. Kromě českých a německých modelářů máme přislíbenou účast výpravy z Polska a Maďarska. Věříme, že se bude na co dívat.

Kdo má v současné době o modelářství největší zájem? Daří se získávat nové příznivce tohoto koníčku?

V současné době mají o modelaření největší zájem tatínkové a dědečkové, které tolik nepostihla obliba digitální zábavy, což je největší lákadlo pro dnešní mládež. Naším největším přáním je přilákat k našemu hobby děti, neboť se jedná o tvůrčí zábavu a nikoliv pouze o pasivní konzumaci obsahu, který vytvořil někdo jiný. Je to těžký boj, ale nevzdáváme se a chceme dětem modelářské výtvory a postupy ukázat zblízka.

Když by chtěl někdo s modelářstvím začít, co potřebuje? A na jakých modelech je dobré se učit?

Naprostým základem je modelářské nářadí, jako je skalpel, štípací kleště, brusný papír, lepidlo na plastikové modely, tmel a samozřejmě samotný model. Modelům vdechne život jejich zbarvení, takže vhod přijdou také barvy a štětce. Prodejci v modelářských obchodech jsou zpravidla také modeláři, kteří začátečníkům s výběrem ochotně poradí. Pro inspiraci a rady jsou vhodné modelářské časopisy, kde lze najít stavby popsané krok za krokem a lze tak čerpat ze zkušeností špičkových modelářů. Učit se tedy dá na každém modelu. Ať už se jedná o bojovou techniku, figury nebo letadlo, hlavní je, aby práce člověku přinášela radost. Věříme, že vystavované modely a doprovodný program návštěvníky zaujmou a 1. listopadu se v Kulturním centru Svoboda neuvidíme naposledy.