Statisícové škody ročně způsobují vandalové ve městech na Chebsku. V Hranicích kvůli nim před časem rozšířili kamerový systém. Do boje chtějí vyrazit i Chebští a s pořádným kalibrem. Zvažují, že by odměňovali ty, kteří pomohou k dopadení vandalů.

„Nejčastější způsoby vandalismu město zaznamenává na fasádách domů, ničení odpadkových košů, zakládání černých skládek, ničení gabionových zídek v parcích, ničení laviček, veřejného osvětlení," vyjmenovala pro příklad mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková. „V poslední době město řeší vzniklé škody na svém majetku způsobené vandalstvím v řádu stovek tisíc korun. Jako příklad mohu uvést rozbití dvou okenních tabulí v kanceláři rozhodčího a vytrhané a poškozené stromy na levém břehu Ohře," sdělila mluvčí. Dalším příkladem je posprejovaný plášť budovy chebského bazénu. „Budou se muset vyměnit nové polykarbonátové desky a v důsledku opravy na několik dnů i uzavřít bazén," dodala.

Město chce proto přitvrdit. „Zvažujeme, že bychom se inspirovali v Kadani, kde za nahlášení vandala lidé dostávají odměnu. Tam jde o 30 tisíc korun," uvedla chebská místostarostka Daniela Seifertová a upozornila, že jde zatím jen o návrh, o kterém budou teprve jednat zastupitelé. „Pochopitelně by takový krok musel být ošetřen, aby nebyl zneužíván."

Potíže má i Aš. „Škoda způsobená vandaly v jednom roce je odhadována na přibližně 300 tisíc korun," sdělil mluvčí ašského městského úřadu Milan Vrbata. „Nejpostiženějším místem jsou sady Míru, park Komenského, Mikulášský vrch, část Masarykova náměstí, park Skřivánčí, vrch Háj. Jako příklady vandalismu mohu uvést zapalování kontejnerů na tříděný odpad, poškozování zařízení veřejných prostranství, zejména v parcích, ničení dopravních značek, méně je v poslední době případů sprejerství."

S vandaly bojuje také město Hranice. Tam kvůli takovým výtržníkům dokonce rozšířili kamerový systém.