Vznik samostatného Československa už v dnešní době znamená pro většinu lidí jen den volna navíc. Letos o to příjemnější, že vychází na pátek a pracující si užijí prodloužený víkend.

„Vím, že jde o svátek Dne vzniku samostatného státu, ale nijak to neřeším,” potvrdila Hana Marková z Chebu. „Sednu si v klidu k televizi nebo dodělám resty v domácnosti. Určitě nepůjdu na žádné připomínkové oslavy pořádané k tomuto dni.”

Popravdě řečeno ani není kam se chystat. Většina měst na Chebsku žádné akce v den státního svátku nepřipravila. Cheb stejně jako Mariánské Lázně naplánoval oslavy na předvečer svátku, tedy na dnes, čtvrtek 27. října.

„Ve čtvrtek 27. října bude na pěší zóně u křižovatky ulic Svobody a Evropská v Chebu slavnostně odhalena poslední část časové osy, rok 2011 - 950 let města Chebu,” informovala tisková mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. Aktu ke státnímu svátku se v 15 hodin zhostí starosta města Pavel Vanoušek. „Slavnostní ráz dodá vystoupení Mládežnického dechového orchestru s mažoretkami.”

Mariánské Lázně oslaví výročí vzniku samostatného československého státu tradičním lampionovým průvodem. Sraz účastníků je naplánován na čtvrtek 27. října v 18 hodin před hotelem Cristal Palace. Před průvodem městem od hotelu na kolonádu vystoupí Dechový orchestr mladých a mažoretky. Po projevech na mariánskolázeňské kolonádě přijde na řadu ohňostroj a koncert kapely Junior Dixiland.

„Na lampionový průvod chodím se svými dětmi každý rok,” řekl David Holý z Mariánských Lázní.

„Už teď se kluci nemohou dočkat. Je to pro ně zážitek. Já osobně o žádné větší oslavy vůbec nestojím. Každý je rád, že má den volna a může si odpočinout.”