Právě letos Cheb slaví 950 let od první písemné zmínky o městě. A ty největší oslavy se odehrají už za necelý měsíc. Místní i návštěvníci se během jediného víkendu ocitnou také ve 12., 15. a 19. století.

„Vyvrcholení slavností jsme naplánovali na pátek 20. až neděli 22. května,“ uvedl chebský místostarosta Michal Pospíšil. Jak vysvětlil, každý den by byl zaměřený na jiné století. „V pátek začneme 12. stoletím a Fridrichem Barbarossou, za jehož panování byl rozšířený hrad a město získalo svůj mocenský a politický význam,“ popisoval. Sobota bude patřit Jiřímu z Poděbrad.

Do Chebu ale také dopoledne přijedou čtyři historické vlaky. Tři soupravy dorazí z Německa, jedna z Karlových Varů. „Pokud by se někdo chtěl pokochat pohledem na čtyři parní lokomotivy, bude mít mezi 14.50 a 15.10 hodinou šanci,“ připomínal Pospíšil. V té době budou totiž lokomotivy bez vagonů postaveny na viaduktu na Františkovy Lázně.

Sobota bude mimo to i dnem, kdy místní i turisté poprvé spatří onu slavnou 950 let starou listinu, která Cheb poprvé zmiňuje. Zájemci ji uvidí od 17 hodin v chebském muzeu. Jak uvedl jeho ředitel Roman Procházka, z hlediska historie jde o cenný doklad tehdejšího života a společnosti. „Máme listinu přislíbenou na osm týdnů, přičemž po celou tuto dobu bude vystavená,“ podotkl ředitel. Německá strana listinu ocenila na 500 tisíc eur, což s sebou nese velkou zodpovědnost. „Řešíme, jak ji ukázat, moc na ni přitom nesvítit, udržet správnou teplotu a vlhkost, dopravu a podobně. Je toho opravdu mnoho. Těší mě ale pocit, že jde o jednu z prvních takových zápůjček z německých archivů do České republiky vůbec,“ řekl Deníku.

Zajímavý program čeká ale i neděli.

„Významný byl i konec 18. století a začátek 19. století, kdy v Chebu byla řada zajímavých osobností,“ lákal Pospíšil. A mnohé z nich lidé uvidí. Květnovým víkendem oslavy nekončí a občané se mohou těšit na tradiční i nové akce i po zbytek roku.
Oslavy však nejsou jen zábava, ale i starost. V Chebu by se tak měly poprvé o víkendu 20. až 22. května objevit společné česko–německé policejní hlídky.