Pokračování rekonstrukce chebské pěší zóny, oprava kulturního domu Svoboda či stavba druhé etapy průmyslové zóny. To budou akce, které si v Chebu vyžádají nejvíc peněz z městské pokladny. Zastupitelé už schválili rozpočet na příští rok.

„Rozpočet je podobně jako v minulém roce dost silně orientovaný na městské investice,“ vysvětlil místostarosta Miroslav Plevný. Celkové výdaje činí 962 750 000 korun, příjmy pak 625 580 000. „Může to vypadat, jako že se město zadlužuje,“ podotkl. „Rozdíl je způsobený několika důvody. Například největší částka, téměř 200 milionů korun, je v rozpočtu vyčleněná jako úvěr. Je to ale – v uvozovkách – úvěr na peníze, které bychom měli dostat. Jde tedy o finance ze schválených projektů, kde je jisté, že finance dostaneme, nebo z projektů, kde o finance žádat budeme,“ popisoval Plevný. Pokud ale projekty nevyjdou, nebudou se investice čerpat. „Nejde o zadlužování města, je to pouze strategie, kterou město musí přijmout, protože jinak bychom nemohli žádat o dotace, které je třeba předfinancovat.“

Snad poprvé v novodobé historii města si Cheb vezme ale také klasický úvěr. Co zde totiž už dlouho chybí, je kulturní dům. „Když jsem před více než sedmi lety nastupoval, měl jsem představu, že si na něj ušetříme,“ popisoval starosta Chebu Jan Svoboda. „Ekonomové mi ale tuto představu vymluvili. Proto jsme se rozhodli jít do úvěru a otevřeně říct, že bude stát kolem 120 milionů korun. Nevíme, kolik to bude přesně, ale víme, že na to v rozpočtu nemáme. Pokud tedy nechceme krátit jiné akce.“ Město by tak po dobu osmi let mělo platit patnáct milionů ročně, což by ho, podle slov starosty, nemělo nijak výrazně zatížit.

Do školských zařízení v majetku města Chebu, mateřinek, základních škol, umělecké školy a do domu dětí a mládeže poputuje – mimo investičních akcí - téměř 49 milionů korun. Podobně to bude také s kulturou, která si – opět mimo investičních akcí - vyžádá téměř 47 milionů korun. Na sportovní aktivity půjde 14 milionů korun.

Nezanedbatelnou částku, 90 milionů korun, si vyžádá životní prostředí. Z toho činí například jen čištění místních komunikací 10,3 milionů korun.
Občané jsou ale s hospodařením spokojení. „Myslím si, že je opravdu zřejmé, že je Cheb na stále lepší a lepší úrovni,“ řekl Cheban Marcel Dvořák.
Jana Slováčková s ním souhlasí. „Jsem s tím, jak město vypadá a funguje spokojená,“ řekla. „Potěšilo mě, že zde bude pořádný kulturní dům. Jsem ráda, že v Chebu vyroste, i přes to, že je to velká a nevratná investice.“