Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Mariánské Lázně usiluje o rozvod s Karlovarským krajem

Mariánskolázeňsko - Starostové obcí Mariánskolázeňska nevidí jako rozumné řešení, aby náleželi pod Plzeňský kraj. Finanční potíže to nevyřeší.

18.9.2009 18
SDÍLEJ:

Sraz historických motorových vozidel v sobotu 4. července v Mariánských LázníchFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Město Mariánské Lázně náleží k Plzeňskému kraji! Nejde o novinářskou kachnu. Tuto zprávu by se již zanedlouho mohli čtenáři dozvídat ze stránek novin. Představitelé lázeňského města o odtrhnutí od Karlovarského kraje vážně uvažují. Vedou je k tomu především finanční důvody. Raději by se připojili k Plzeňskému kraji.

K čemu by to bylo?

„Kraj je malý a má omezené možnosti,“ vysvětloval důvody starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Domníváme se, že je naše město na okraji zájmu.“ Podle něj to lze vidět například v systému přerozdělování dotací. Pozornost se podle starosty zaměřuje spíš na Karlovy Vary a Sokolov. „Na ostatní města kraj už ale nedohlédne.“ Starosta popisoval, že Karlovarský kraj schválí městu dotace jen na mizivé procento projektů. „Znepokojuje nás také politika současné krajské koalice, kdy si určitá zájmová skupina doktorů uzurpuje velkou částku na stavbu nové krajské mega nemocnice, kterou ale kraj vůbec nepotřebuje.“ Proto pak dochází ke škrtům v rozpracovaných projektech. „Jde například o studii terminálu nádraží Mariánské Lázně,“ uvedl. „Měli jsme hotový projekt i se stavebním povolením. Po pěti letech práce jsme ale najednou odsunutí a celá věc je najednou v nedohlednu.“ Připojit se k Plzeňskému kraji je podle něj nejlepší řešení.

Doufají ve změnu názoru

Opačný názor má Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje. Podle něj by šlo o nejhorší východisko jak pro občany Mariánských Lázní, tak pro Karlovarský kraj. „Doufám, že zvítězí zdravý rozum,“ sdělil. „Názory, které zazněly, a které jsou podle mne jen názory jedinců, snad brzy zaniknou.“ Nedomnívá se ani, že by byly Mariánské Lázně odstrkované. „Jde tam celá řada finančních prostředků, ale také se tam konalo například setkání evropských ministrů. A doufám, že se tam ještě mnoho akcí uskuteční.“

Chtějí svolat schůzku

Starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král by měl během nadcházejících čtrnácti dnů zjistit, kdy by se mohla uskutečnit schůzka s ostatními starosty Mariánskolázeňska. Ti se záměrem musejí souhlasit. Deník proto některé oslovil.

Co na to ostatní starostové?

„O tomto rozhodnutí slyším poprvé,“ překvapila redakce otázkou starostu Zádubu – Závišína Jiřího Nešpora. „Jsem překvapený, že se vedení města Mariánské Lázně k něčemu podobnému chystá. Ale tato věc je uzákoněná legislativou a řešení je samozřejmě na hejtmanovi Karlovarského kraje a soudu,“ dodal. Například Dagmar Strnadová, starostka Tří Seker, by byla raději, aby se stav neměnil. I přes to přiznala, že potíže jsou. „V obci Tři Sekery jsme lidově řečeno na konci světa a ze strany Karlovarského kraje jsou obce na Chebsku v oblasti dotací dosti opomíjené,“ uvedla. „Dokládá to příklad financování rekonstrukcí silnic druhé a třetí třídy, kdy většina peněz je investovaná do výstavby v okolí Sokolova a Karlových Varů.“ Na špatný stav silnic na Mariánskolázeňsku se podle jejího názoru zapomíná. Přejít ale pod Plzeňský kraj nevidí jako řešení. „Když svádíme boj o každou korunu s Karlovarským krajem, nevím, jak bychom obstáli v Plzeňském kraji.“

VÁCLAVA SIMEONOVÁ
MIROSLAV BRILLA

Autor: Václava Simeonová

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení