Kauza takzvaného chebského lesa v Německu nebere konce. Německá strana jej odkoupit nechce.

Město Cheb proto uvažuje, že les pronajme. Představitelé českého města ale už zaregistrovali výzvu, aby případné zisky byly využity na česko-německé projekty. Jak informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová, město Cheb ani nezvažuje možnost, že by na popud německé strany vytvořilo nadaci na obnovu chebských památek, jak mohlo vyznít z předešlého článku Deníku. Představitelé odmítají, že by si od německé strany nechali diktovat podmínky.

„Město Cheb nepřistoupí na žádné podmínky,“ uvedl starosta Jan Svoboda. „Jsme ochotni spolupracovat na společných projektech – což ostatně už řadu let děláme – ale v žádné spojitosti s lesem,“ sdělil.

Stále tak není jasné, jak docílit toho, aby výnosy z pronájmu neputovaly na účet nuceného správce, ale do chebské městské kasy. „O tom, zda budeme moci využívat naše prostředky, musí rozhodnout německá strana. Pokud jim není trapné ve sjednocené Evropě nuceně něco spravovat, měli by to udělat už včera,“ dodal starosta.

I přesto město pronájem zvažuje. „Město podle starosty dostalo nabídku od německého občana, který si chce část lesa pronajmout, aby v něm postavil větrné elektrárny,“ uvedla Martina Kuželová. „Má také nabídku od bavorského subjektu, jež se týká hospodaření v lesích.“