VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město neodpustí ani korunu

Mariánské Lázně - Mariánským Lázním dluží Marienbad Waters už od roku 2012

11.9.2015
SDÍLEJ:

Zpívající fontána v Mariánských Lázních.Foto: Czech Tourism

Odpustit, či neodpustit, tuto otázku projednávali na svém zasedání zastupitelé Mariánských Lázní. Ti jednali o tom, zda odpustit celé, nebo alespoň polovinu příslušenství k dluhu Marienbad Waters.

„Společnost Marienbad Waters dluží městu jistinu více jak 1,1 milionu korun," informoval na zastupitelstvu starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák. Úroky a smluvní pokuta činí půl milionu korun. „Pohledávku město už zažalovalo," přiblížil starosta. Na žádost společnosti, která před lety stáčela minerální vody Excelsior, Rudolfův pramen nebo Aqua Maria, jednali zastupitelé o tom, zda neodpustit alespoň část příslušenství.

„Nikdy jsme nezpochybňovali dluh, který vůči městu máme," řekl na jednání zástupce dlužníka Josef Nový s tím, že společnost hledá pro mariánskolázeňskou stáčírnu kupce. „Ten přednesl zajímavý koncept, má však problémy s penězi," uvedl. Podle jeho slov by pomohlo, kdyby Mariánské Lázně počkaly do května či června příštího roku. „Myslíme, že závod bude prodán a voda se začne stáčet v horizontu několika měsíců."

S posečkání splátky dluhu, který má společnost vůči městu od roku 2012, nesouhlasil nejen finanční výbor, ale ani zastupitelé. 

„Doby, kdy státní správa fungovala tak, že vyšla se vším vstříc a přivírala oči, jsou pryč," uvedl zastupitel Ondřej Knotek s tím, že je riziko podnikání, že Marienbad Waters ochranné známky nepoužívala.

„Je mi líto, že se nepodařilo stáčírnu uvést do provozu," podotkl Antonín Šimánek, další ze zastupitelů. „Ale měli bychom celou záležitost nechat na rozhodnutí rozhodčího soudu." Zastupitelé nakonec stáčírně neodpustili ani korunu a přijali pouze usnesení o tom, že berou na vědomí dluh vůči městu.

Problémy se splácením má společnost Marienbad Waters už několik let. Už před čtyřmi lety město zrušilo licenční smlouvy na prestižní ochranné známky Excelsior, Rudolfův pramen či Aqua Marie. Stáčírna měla totiž problémy s distribucí svých produktů a bývalý vlastník ji téměř přivedl do konkurzu. Po měsíci ale vzaly Mariánské Lázně výpověď zpět. Vedení města v čele s tehdejším starostou Zdeňkem Králem se tehdy rozhodlo dát společnosti ještě jednu šanci.

Společnost tehdy slibovala znovuobnovení výroby s tím, že má nového obchodního partnera. Podepsaný kontrakt měl tehdy přinést nejen obnovení výroby, ale zajistit i odbyt v zahraničí. Ani toto spojení ale nevyšlo a dluh vůči Mariánským Lázním se vyšplhal na více jak milion korun.

„Na Excelsior si pamatuji jako malý kluk," řekl Jan Vlasák z Mariánských Lázní. „Moje děti už ani nevědí, co to bylo. Je škoda, že stáčírna nefunguje. Nostalgie ale nic nemění na tom, že společnost městu dluží a měla by finanční prostředky zaplatit. Mariánky měly na můj vkus trpělivosti více než dost."

Autor: Jana Bežáková

11.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení