Nový systém by měl začít fungovat v horizontu několika měsíců a městskou kasu by to podle předběžných kalkulací mělo vyjít na 2 miliony korun.

„Současný systém je zastaralý,“ potvrdil chebský starosta Zdeněk Hrkal. Vedení města a úředníci z IT už se sešli se zástupci městské a státní policie, aby projednali případné změny.

„V současné době už je navržen nový systém, který však čeká na konečné odsouhlasení. Kamerové body by měly zůstat z velké části na svých místech, můžeme se bavit spíš o doplnění. Zvažuje se například kamera na Svatém Kříži nebo třeba na cestě na Švédský vrch,“ řekl starosta, podle kterého současná zařízení nahradí nové tří a čtyřčočkové kamery. Během nadcházejících dvou týdnech by měli zástupci policie a úředníci z IT projít umístění všech kamerových bodů. „Řeší se, zda jsou na nemovitostech města či soukromých. S tím totiž souvisí i nájem, případně přenos signálu a podobně,“ popsal další kroky Zdeněk Hrkal.

„Po finálním odsouhlasení míst a po jejich přípravě se může vyhlásit výběrové řízení. Počítáme tak s tím, že by nový systém mohl začít fungovat v horizontu několika měsíců,“ podotkl starosta.

Cena by se podle jeho slov měla pohybovat okolo dvou milionů korun. „Půjde o nové úložiště, hardware i software,“ upřesnil Zdeněk Hrkal.

Mělo by jít o moderní systém, který bude možné do budoucna obohatit o inteligentní software s rozpoznáváním státních poznávacích značek, případně bude umět upozornit obsluhu kamer na různé nestandardní situace.

V současné době hlídá ulice a obyvatele Chebu dvacítka kamer. Jak potvrdila mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková, část občanů se na radnici obrací s tím, aby se počet kamerových bodů zvýšil, druhá část požaduje opak.

„Není reálné, aby kamerový systém pokryl celé město, a to z důvodu finančního a personálního. Ne všichni občané však chtějí jít touto cestou. Někteří se na nás obracejí s tím, že by přivítali snížený počet kamer, protože nechtějí být na každém kroku monitorováni. Musíme tak stále hledat kompromis a rovnováhu mezi oběma skupinami,“ vysvětlila mluvčí.

Chebský VCC Veteran Car Club Cheb a město Františkovy Lázně uspořádaly jubilejní, XX. ročník Mezinárodní soutěže elegance historických vozidel.
FOTO: Návštěvníci Františkových Lázní obdivovali nablýskané skvosty