Přesně zacouvat mezi tyče, projet slalom mezi kužely nebo v přesné vzdálenosti traktorem zaparkovat, to vše musí umět zruční traktoristé. Že to jde dokázali studenti středních škol a učilišť na oblastním kole soutěže Jízda zručnosti. Ta se uskutečnila v areálu Školního statku Dolní Dvory.

Osmnáct mladých zemědělců ze šesti škol bojovalo o postup do celorepublikového kola, které se uskuteční v září. Že jízda v traktoru není jen doménou mužů, potvrdily dvě soutěžící něžného pohlaví, které přijely z Horšovského Týna. „Na soutěž přijeli studenti ze Stříbra, Plzně, Horšovského Týna, Boru u Tachova, Podbořan a nechyběli ani zástupci chebské integrované střední školy,“ informoval jeden z rozhodčích Ivan Hovorka. Účastníci měli za úkol nasednout do traktoru s valníkem a poté absolvovat šest překážek .

Ti nejrychlejší měli čas pod tři minuty. „Časový limit byl deset minut. Za tu dobu museli svou jízdu dokončit,“ přiblížil Hovorka. Nejvíce trestných bodů nastřádali studenti na rampě, u které měli přesně s téměř deseti metrovou soupravou zaparkovat. Při soutěži nešlo jen o rychlost a přesnost, ale také o to, aby se mladí řidiči nedopustili nebezpečné jízdy.

Například při seskoku z traktoru při závěrečném mačkání stopek inkasovali trestné body. Na předních pozicích se umístili a postup na republikové kolo si zajistili Jaroslav Robl z Podbořan, Tomáš Jasinský z Chebu, Václav Šámal ze Stříbra, Luboš Holar z Plzně a Michal Krejdl z Horšovského Týna.
Přestože počet zájemců o zemědělské učební obory klesá, kvalita studentů roste. „Jsou mezi nimi ti, kteří to chtějí dělat. Nicméně je pravda, že volná místa například na obor opravář zemědělských strojů jsou,“ dodal.

„Měla jsem trochu strach,“ přiznala Lenka Mračková z Horšovského Týna. „Nakonec jsem to nějakým způsobem zvládla.“