Na seznamu ´rodinného stříbra´, tedy škol podporovaných ministerstvem, by se měly objevit i školy z Karlovarského kraje. Největším kandidátem je Integrovaná škola Cheb, a to díky houslařskému oboru.

Potvrdil to Vratislav Emler, krajský radní pro oblast školství.

„Podle mě by si zařazení na tento seznam zasloužila houslařská škola v Chebu. Ta je součástí integrované školy. Zároveň bych na tomto seznamu rád viděl i Střední průmyslovou školu keramickou a sklářskou Karlovy Vary. Reálnější ovšem je varianta, že se na seznam dostane pouze škola jedna,“ uvedl Emler.

Ten také doplnil, že původní záměr ministerstva vzít si vybrané školy s výjimečnými obory pod sebe nebude možný.

„Ministerstvo být zřizovatelem škol nemůže. Nakonec se tedy ministr Josef Dobeš rozhodl, že budou podporované finančně, ale zůstanou pod původními zřizovateli. Měly by ale záruku peněz od státu, aby jako rodinné stříbro nezanikly,“ doplnil krajský radní.

Podle něj je v kraji celá řada kvalitních a zajímavých škol.

„Když bych to bral jako krajské stříbro, tak je těch škol opravdu celá řada a zaslouží si pochvalu a podporu,“ sdělil Emler.

Jeho názor potvrdil také radní Jaroslav Bradáč.

„Napadá mě například Hotelová škola z Mariánských Lázní, která je také velmi uznávanou a oblíbenou. Takových škol je ovšem mnohem víc,“ konstatoval Bradáč.

Houslařská škola, původně z Lubů, patří pod chebskou integrovanou školu od roku 2005. S chebskou se musela sloučit kvůli nesplnění zákonem stanoveného minimálního počtu žáků pro střední školy, a tím i vysokým nákladům.

„Obory Mechanik hudebních nástrojů a Uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů jsou naprosto výjimečné a hodně specifické,“ řekl ředitel Miroslav Liška. „Houslařská škola funguje pod ISŠ Cheb dobře, ale podpora z ministerstva by nám odlehčila,“ dodal.

JAN HAVELKA
VÁCLAVA SIMEONOVÁ