Zdlouhavá jednání o přistávací ploše chebského letiště mají konečně pro město pozitivní výsledek. Přistávací plocha je zatím v dezolátním stavu, Úřad pro civilní letectví ji dokonce zakázal využívat. Současný vlastník, ministerstvo dopravy, ji neměl v plánu opravovat, ale svolil k převodu do majetku Chebu.

„Jak ministr, tak jeho náměstci potvrdili, že je připraven bezúplatný převod," potvrdil chebský místostarosta Pavel Hojda, který se jednání na ministerstvu dopravy zúčastnil. V současné době se čeká už jen na podpis ministerstva financí, což je však už jen formalita. „Počítáme, že by letištní plocha měla být převedena na město přibližně během dvou měsíců."

Dráha nejdřív patřila ministerstvu obrany, které ji městu chtělo odprodat za 35 milionů korun.

Ranvej je ale v dezolátním stavu, Úřad pro civilní letectví ji dokonce zakázal využívat, městu se tak nabídka ministerstva obrany zdála velmi nevýhodná.

Pak letiště přešlo do vlastnictví Ministerstva dopravy, se kterým už město několikrát jednalo.

„Příští rok by se mělo začít s úpravou plochy, která přijde přibližně na deset milionů korun," podotkl Hojda s tím, že projekt na rekonstrukci je již zpracovaný.

A komu bude letiště sloužit? „Prioritou je individuální a sportovní letectví. Mohla by zde přistávat i menší dopravní letadla s posádkou do 20 cestujících," doplnil.

Jak chebský místostarosta Pavel Hojda dodal, za dva roky se zde uskuteční oslavy výročí založení letiště. To chebské je nejstarším českým letištěm. Vzniklo v letech 1916 a 1917 a vybudovat jej nechal Cheb na svých pozemcích na základě zájmu rakousko uherské armády. Po vzniku Československa bylo jediným letištěm na celém území republiky.