Panika, která v tuto chvíli ovládla Chebsko kvůli prasečí chřipce, zasáhla i zdravotníky. Obávají se, že nedostanou pro své nemocné pacienty dostatek léků.

„Veřejnost se uklidňuje. Ale zjistil jsem bohužel závažnou skutečnost a ta moc klidu nevzbuzuje,“ poznamenal primář léčebny dlouhodobě nemocných Amica Jaroslav Janča. Pokud by totiž virus H1N1 zasáhl někoho z rizikové skupiny, což jsou například těhotné ženy či nemocní lidé, měl by mu být od 48 hodin podán lék Tamiflu. Ten ovšem není v chebských lékárnách k sehnání.

Deník proto požádal o vyjádření Ministerstvo zdravotnictví (MZ). „V nejbližších dnech připravuje Ministerstvo zdravotnictví rozvoz antivirotik Tamiflu a Relenza, pořízených z finančních prostředků Ministerstva zdravotnictví, přímo do ordinací jednotlivých praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost a lůžkových zdravotnických zařízení poskytujících akutní péči,“ informoval mluvčí ministerstva David Přinesdom. „Jedná se o první vlnu zásobení antivirotiky. Na základě skutečné spotřeby si pak každé zdravotnické zařízení bude moct doobjednat u stanoveného distributora další balení antivirotik. Spotřeba bude evidována jak v jednotlivých zdravotnických zařízeních, tak ve skladech. Ministerstvo zdravotnictví o tomto připravovaném postupu informovalo dopisem praktické lékaře a rovněž bude informovat i lůžková zdravotnická zařízení. V této souvislosti zveřejnilo na webovém portálu k pandemii indikace a dávkování pro antivirotikum Tamiflu a nové aktualizované souhrnné informace o přípravku Tamiflu jako pro širokou veřejnost, tak pro zdravotníky,“ doplnil mluvčí.