Nehorázná liknavost! Přesně tak specifikoval postoj Ministerstva vnitra ČR starosta Františkových Lázní Otakar Skala. Už před deseti dny zaslal ministrovi vnitra Milanu Chovancovi dopis s naléhavou žádostí o pomoc v souvislosti s ohrožením putujícími imigranty a obavami z možné akce nejrůznějších živlů.

„Zejména po hrozných událostech, kdy si teroristické útoky islámských radikálů v Tunisku, Kuvajtu a ve Francii vyžádaly sedm desítek mrtvých a skoro 300 raněných, jsem očekával bleskovou reakci ministerstva. A zatím nic," povzdechl si starosta.

Podle Skaly je nutné opravdu připravit efektivní opatření. „Události posledních dní mi tak daly za pravdu," uvedl.

„Jako starosta Františkových Lázní sleduji se vzrůstající obavou stále sílící vlnu nelegálních imigrantů, kteří se valí nyní již i do střední Evropy, přestože Česká republika zřejmě není jejich cílovou zemí. Jistě chápete, že jakýkoliv incident vyvolaný případnými nelegálními imigranty by zcela odradil lázeňskou klientelu. Ta je pro naše město téměř životně důležitá, neboť se nacházíme v okrese, který má jedno z největších procent nezaměstnanosti v celé republice," psal starosta už před více než týdnem na Ministerstvo vnitra ČR.

A jak vlastně čelit stresu vznikajícímu z přílišných obav?

„Tragické události posledních dní velmi působí na psychiku a jsou postavené na emocích. A emoce a rozum spolu nekomunikují. Takže strach lze rozumově složitě korigovat. Ideální pro ty emotivnější je příliš nehltat informace o neštěstí," radil chebský psycholog Ján Pobežal. „Měli bychom se ubránit tomu, abychom si zanášeli špínu do duše. Prostě se vyhýbat hrůzným informacím."