Jste vozíčkář, jak letos snášíte mrazivou a dost proměnlivou zimu? Jak se podle vás v praxi projevil nový zákon, podle kterého chodníky mají upravovat města?
Zima je pro každého vozíčkáře a nejen pro něj, ale i pro maminky s kočárky a hůře se pohybující spoluobčany, velký problém. Největší, alespoň pro mne, jsou sněhové bariéry u chodníků a vozovek. Je to, protože chodník může (nebo měl by) být uklizený, ale není možnost z něj sjet. K druhé části otázky musím říci, i když nerad, protože město pro vozíčkáře dělá hodně, že se situace s úklidem chodníků spíše zhoršila, ale beru to tak, že i pro technické služby je to nová zkušenost a musí si na ní také zvykat a naučit se řešit vzniklé problémy. Takže uvidíme příští zimu.

Hokejový trenér Růžička už oznámil nominaci pro olympiádu ve Vancouveru. Jak se vám jako sledge hokejovému reprezentantovi zamlouvá?
Já do hokeje tak trochu fušuju, takže zajisté svůj názor mám. Vesměs se mi nominace zamlouvá, jediný problém mám s nenominováním Ondřeje Němce z Karlovarské Energie. Ne ani tak proto, že Energie je moje krevní skupina, ale že pan Růžička celou sezónu tvrdil, jak je Ondra pro něj nepostradatelný bek a pak ho nenominuje. Pravda je, že celou zodpovědnost za účinkování na olympiádě nese on a tak si to asi bude muset po případném neúspěchu obhájit.

Jste už v plné přípravě na paralympiádu? Odehraje se také v kanadském Vancouveru?
Tak příprava na paralympiádu probíhá vlastně celý rok, nebo tedy od mistrovství světa v Ostravě, kde jsme si pátým místem vybojovali postup. To se konalo v květnu 2009. Příprava je náročná, ale když jsme se dostali na tuto vrcholnou akci, tak jsme to předpokládali. Paralympiáda se stejně jako olympiáda odehraje v kanadském Vancouveru. Uskuteční se od 12. do 21. března. My vstoupíme do turnaje 13. března zápasem s Japonskem. Ve vrcholící fázi přípravy odlétáme na turnaj právě do Japonska, kde se střetneme na takzvaném turnaji čtyř s USA, Norskem a domácím Japonskem. Tyto týmy patří do absolutní světové špičky (v Ostravě – USA mistři světa, Norsko vícemistři a Japonsko čtvrté). Tento turnaj je pro nás velmi pikantní, protože se koná v Naganu v hale Big Hut a právě v tomto hokejovém stánku získali naši hokejisté zlaté olympijské medaile v turnaji století v roce 1998. Tak věřím, že tam České republice neuděláme ostudu.

Dával jste si pro rok 2010 nějaká předsevzetí?
Já si nikdy žádná předsevzetí nedávám! Zastávám názor, že když člověk chce něčeho dosáhnout, tak do toho má jít naplno a k tomu nepotřebuje Silvestra. Většinou to lidi stejně nedodrží a pak z toho mají depku.