Když se člověk setká tváří v tvář s opravdovou bídou a lidskou beznadějí, jeho srdce se pohne. Ti, co ho mají na správném místě, přistoupí k činům a podají zoufalcům pomocnou ruku. Postaví je na nohy a ukáží cestu k lepšímu životu. Zní to jako fráze, ale v případě Josefa Hofbauera z německé Nadace Hermanna Gutmanna se slova a toužebná přání skutečně přeměnila na konkrétní pomoc. Ta v podobě peněz i věcných darů pravidelně směřuje do Sokolova, Chebu, Aše, Kraslic, Kynšperka nad Ohří či Nebanic. Všude tady se podařilo díky nemalé finanční podpoře nastartovat různé křesťanské i sociální projekty. Jedním z nich je například otevření prodejny Kocábka s dárkovým zbožím, které vyrábějí klienti neziskové organizace Pomoc v nouzi. Také oni usilují o nový a lepší start ve svém životě.

Srdce misionáře

A právě jejich osudy nejsou Josefu Hofbauerovi lhostejné. Pokaždé když přijede do České republiky, jde tam, kde ho potřebují nebo s ním chtějí hovořit o duchovních hodnotách. Pravidelně jednou měsíčně, již sedm let, se setkává s Němci a Čechy při jejich společných modlitbách v evangelické faře v Aši. „Lidé se mě často ptají, proč to vlastně všechno dělám. Já jim pak vždy odpovídám, že jsem opravdový křesťan a věřím v evangelium Ježíše Krista, v jeho smrt a vzkříšení. A o tom bych chtěl hlavně vyprávět. Pomoc je až druhořadá," prohlásil misionář Hofbauer.

Důkazem, že se pomáhat daří, je i projekt nazvaný Práce křesťanů v povolání (FGMFI-CZ). „Na jedné z těchto akcí v Chebu byl přítomen i pan Vladimír, tehdy silný alkoholik a hazardní hráč. Po ohromné životní změně, ke které mu dopomohl Bůh, nyní pracuje v jednom domově pro seniory. A z toho mám skutečně upřímnou radost," usmál se Hofbauer a položil si ruku na svoji hruď. „Miluji lidi v Česku a mé milující srdce oslovuje potřebné," pronesl tiše.
Také on si v minulosti prožil krušné chvíle a musel se vypořádat s vlastními problémy. Už jeho dětství bylo poznamenáno těžkými nehodami, které se podepsaly na jeho zdravotním stavu. Proto jel v roce 2000 na léčení přes Českou republiku do ortopedické kliniky v Bad Ester. A při této cestě spatřil mnoho bídy a utrpení v ulicích Chebu, Aše a Hazlova. „Na vlastní oči jsem viděl, jak se tady některým lidem velice špatně vede a že nutně potřebují pomoc. V tomto momentě mi Bůh promluvil do srdce. Víte, v Bibli stojí, že pokud se vám daří, podívejte se na chudáky a ztracené kolem sebe," zdůraznil Hofbauer.

Jeho misionářské aktivity jsou zcela nezištné. Dříve pracoval jako manažer u automobilky BMW a dnes je dobře zaopatřený. Ačkoli by mohl lenošit a naplňovat svůj volný čas zahálením, raději nasedá do auta napěchovaného dary a míří do českého pohraničí. Za zmínku jistě stojí, že dodávku, ve které jezdí, poskytlo pro charitativní účely jeho domovské město Maxhütte – Haidhof.

Hans Novotny

Vyloženě osudovou událostí bylo pro Josefa Hofbauera setkání s Hansem Novotným, zakladatelem Nadace Hermanna Gutmanna. Tento chebský rodák a čestný občan města je znám především jako duchovní otec místní Nadace Schola Ludus. Ta vznikla díky jeho štědrému finančnímu daru v roce 1992 a dodnes je jedinou městskou nadací zaměřující se na podporu vzdělanosti v České republice. „S Hansem Novotným jsem se poprvé potkal v roce 2003 v Chebu. Stal se mým dobrým přítelem, a když už nebyl tak silný, aby mohl vést všechny ty dobročinné projekty, řekl mi, abych se také zapojil," zavzpomínal Hofbauer.
„Vždy jsem obdivoval jeho klidnou a mírumilovnou povahu. Byl opravdu obdivuhodný člověk. Po válce, když mu bylo patnáct let, byl odsunutý s rodiči z Chebu do Německa. Všechno tady museli nechat. Vzít si mohli jen kufr a tašku. Přesto Čechy a svou vlast miloval. Navíc se snažil své rodné krajině tolik pomáhat," vyjádřil své pocity Hofbauer.

Novotny přijal čestné občanství Chebu v roce 1995. Zastupitelstvem města mu bylo uděleno za příkladnou pomoc při rozvoji vzdělanosti a vzájemného porozumění Čechů a Němců – minulých i současných obyvatel města Chebu. Hans Novotny zemřel v neděli 16. prosince 2012 ve věku 82 let. V započaté práci dnes usilovně pokračuje jeho dcera Angela Novotny, která Nadaci Hermanna Gutmanna v současné době řídí.

Nadace pomáhá

Není to však jen Česká republika, kam dobročinná organizace zaměřuje svoji pozornost. „V Německu nadace financuje nespočet projektů. Podporuje například odbornou vysokou školu, univerzitu v Berlíně nebo školky azylového domu, kde nacházejí zázemí Rusové," vyjmenoval misionář.
„Nadace by chtěla, aby lidé, kterým pomáhá, našli rovnou cestu od svého dětství až po dospělost. Nejenže se seznámí s Ježíšem Kristem, ale již v útlém věku získají správné návyky. Naučí se, že nemají krást, mají být přívětiví k druhým a ohleduplní ke starším lidem. Je toho spousta, co potřebují vědět," doplnil.

Během třinácti let šlo z německé nadace na křesťansko- sociální projekty v České republice více než 347 tisíc eur. Dobrou zprávou je, že finanční pomoc má do našeho regionu plynout i v dalších letech.