Budova okresního soudu v Chebu patří už více než sto let k největším objektům ve městě. Většina obyvatel zná její vnější podobu, a nijak netouží poznat její vnitřní část. Justiční palác má ale zajímavou historii.

Koncem 19. století se nacházela městská věznice v Chebu ve velmi neutěšeném stavu. Vězení tehdy sídlilo v nevyhovujících prostorách bývalého kláštera sv. Kláry.
„V roce 1900 se radnici vedené starostou G. Gschierem a za podpory vídeňského ministerstva spravedlnosti podařilo prosadit projekt čtyřkřídlé budovy soudu a věznice pro 180 vězňů,“ uvedl chebský amatérský historik Karel Brukner.
Chebský stavitel Franz Kraus soudní budovy začal stavět v roce 1902 a nákladem jednoho milionu korun ji dokončil o tři roky později.
Architektura objektu se dá přiřadit k neobaroku. Fasádu i vnitřní prostory justičního paláce zdobí secesní prvky.
„Navíc na budově vyniká mansardová střecha, na které byly ještě před nedávnou rekonstrukcí vidět malé vikýře. Celý soudní areál dnes září do okolních ulic novotou. Zvláště pěkný pohled je na něj v noci, kdy je nasvícený,“ dodal Brukner.

Rozloha celého areálu je podle něj asi 12 tisíc metrů čtverečních a to jej i po stu letech řadí k největším objektům ve městě.