Sešity, pastelky, vodovky, čtvrtky a spoustu dalšího musí podle soupisů nakoupit rodiče školáků. A všichni, kteří už navštívili papírnictví, se shodují na jednom nákup školních potřeb vytvořil v peněžence pořádný průvan.

„Mám dva školáky," řekla maminka Kamila z Mariánských Lázní. „Jeden jde do druhé třídy, druhý do šesté. Nemáme ještě nakoupeno všechno a i tak mě jeden vyšel už na tisíc korun. A to nás ještě čeká zaplacení pracovních sešitů, nakoupení školního batohu pro toho staršího," řekla.

„Dcera jde do páté třídy," uvedla Jana Červenková z Chebu. „Přiznávám, že jsem papírnictví vyměnila za supermarket. Rozdíl například v sešitě je opravdu velký. V obchoďáku stojí dvě koruny, v papírnictví šest. V tom počátečním nakupování je to opravdu znát. Stejně tak pastelky, v marketu jsem je sehnala za dvacet korun. Na temperách je rozdíl pomalu padesát korun. Letos jsme museli koupit i novou tašku za tisíc korun i penál. Bez peněz, které se budou vybírat ve škole, jsme zaplatili něco kolem tří tisíc."

Základní potřeby pro školáky
Penál vybavený: 80 korun až 300 korun
Pastelky malé: 20 korun až 50 korun
Voskovky malé: 10 korun až 60 korun
Sešit A5: 1 koruna až 7 korun
Tužky balení: 10 korun až 25 korun
Vodovky: 35 korun až 70 korun

Někteří rodiče vzhledem k vysoké částce nakupují přes prázdniny a nenechávají pořizování na konec srpna či začátek září. „Spoustu věcí jsem nakoupila už v červenci," řekla Barbora Janková z Chebu. „Ne že by to bylo levnější, ale náklady tím rozdělím na dva měsíce. Nakupuji hlavně v supermarketech. A přestože nejsem ten typ, který by obíhal obchody, aby našel zboží o korunu levnější, v případě školních pomůcek jsem schopná obejít tři čtyři krámy, abych nakoupila o nějakou tu korunku levněji. I tak mě můj třeťák vychází na více jak dva tisíce. A to počítám, že se náklady ještě navýší za kroužky a pracovní sešity, které ve škole dostanou," dodala maminka.