Babí léto se sice Mariánských Lázním o víkendu vyhnulo, nikoliv však pohoda. Tu do městských ulic přinesly folklorní soubory, které se zde zúčastnily již čtvrtého ročníku festivalu Mariánský podzim.

„Byla to nádhera. Děvčata v nádherných krojích, pěkná muzika. Něco takového se už dneska nikde nevidí,“ rozplýval se nad předvedenými výkony Aleš Rychl z Prahy. „Jsme tu s družkou na dovolené. Měli jsme strach, že se tu za špatného počasí budeme nudit, ale nebyla to pravda,“ řekl lázeňský host.
Třináct folklorních souborů, které se na letošním ročníku festivalu představilo, přilákalo k místům svých vystoupení také davy německých návštěvníků města.

„Vaše lidové tance a muzika jsou velmi krásné. Překvapilo mne také, kolik mladých lidí se folklóru věnuje,“ uvedl Jürgen Weller z Weidenu.
Mladí lidé ale netvoří pouze účinkující. Sami festival připravují.

„A to je právě dobře, že při jeho přípravě pracují hlavně mladí lidé. Je to i záruka do budoucnosti, že festival bude pokračovat,“ poznamenal mariánskolázeňský místostarosta Jiří Chval.

Folklorní festival Mariánský podzim se v Mariánských Lázních poprvé konal na podzim roku 2004. Do jeho přípravy se vrhli členové místního folklorního souboru Marjánek.
Soubor sice oficiálně vznikl v roce 2004, ale jeho počátky se dají vysledovat až do poloviny devadesátých let minulého století. Věnuje se zejména vzkříšení chodského folklóru na Tachovsku, který je mu nejblíže. Tvoří ho zhruba padesátka lidí nejrůznějšího věku. Marjánek už dokonce disponuje vlastní dudáckou kapelou. Ta na veřejných vystoupeních pravidelně sklízí velký potlesk.
Novinkou letošního ročníku festivalu byl řemeslný jarmark na Arnice pod kolonádou. A o co tam byl největší zájem? V chladném počasí to byly výrobky z medoviny. Doslova na dračku šel likér Žihadlo. V rámci festivalu se některé soubory stejně jako loni představily také v nedalekých Valech či v lázeňském městečku Františkovy Lázně.