Zcela unikátní model areálu kostela s hospodářskými budovami z devátého století, který zřejmě sloužil arcibiskupovi Metodějovi a stával v Uherském Hradišti, je od soboty k vidění v parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních nedaleko hotelu Krakonoš.

„Nejzajímavější částí je kostel panny Marie, kde po levé straně oltáře je podle legend arcibiskup Metoděj pohřben,“ uvedl provozovatel parku Radek Míka. Jak řekl, toto se nepotvrdilo, ovšem na jiném místě základů skutečného kostela se našel hrob, který by mohl být místem posledního odpočinku krále Svatopluka.

„Archeologové našli jednak velmi honosnou hrobovou jámu a hrobové vybavení a našli tam i příkrov, který byl malovaný figurálními malbami a dá se říci, že ta hrobka patřila někomu velmi významnému. Toto místo patřilo v desátém století k nejvýznamnějším stavbám střední Evropy.“ Tento areál nebyl ani po pádu velké Moravy zničen. Naopak sloužil kostel až do dvanáctého století a byl i pro Maďary významným místem.
Park se chlubí něčím, co není možné jinde v České republice možné vidět.

Stavba modelu trvala asi tři čtvrtě roku a stála přes 300 tisíc korun. Modeláři vycházeli z archeologických plánů, nálezů a legend. Na odhalení nového modelu se přijeli podívat také manželé Tvrdí z Chebu. „Jdeme se podívat na tu slávu a musíme si zaplatit vstup,“ poznamenal v žertu Radek Tvrdý. Vystavenými exponáty byl ale nadšen.